Advertisement

(15:30'da güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, Asya hisse senetleri ile birlikte Pazartesi günü, yatırımcıların kar sezonunun başlaması ve ABD ile Çin arasında kısmi ticaret anlaşmasının imzalancak olması ile birlikte ılımlı bir iyimserlik göstermeleri sonucu yükselirken, Avrupa hisseleri hafifçe değer kazandı. Güvenli liman niteliğindeki varlıklardan tahviller, yen ve altın geri çekildi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin Cuma günü rekor seviyelerden geri çekilmesinin ardından haftaya yukarıda başlayabileceğini işaret ediyor. Stoxx Europe 600 Endeksi, teknoloji hisselerindeki kazançların oto üreticilerindeki düşüşler ile dengelenmesinin etkisi ile dalgalandı. Sterlin, diğer bir İngiltere Merkez Bankası (BOE) yetkilisinin bu ayki toplantıda faiz indirimi lehine oy kullanabileceğini kaydetmesinin ardından G-10 ülkelerinin paralarındaki düşüşlere öncülük etti. İngiliz para birimi, ekonominin beklenmedik bir şekilde daraldığını gösteren verinin ardından kayıplarını sürdürdü.

Almanya'nın gösterge tahvillerinin faizi, Mayıs ayından bu yana en düşük negatif faiz seviyesine yöneldi. Offshore yuan dolar karşısında güçlenerek Temmuz'dan beri ilk kez 6.9 seviyesini kırdı. Dolar, ABD ile Çin'in ticaret anlaşmasının ilk fazını imzalamaya yakın olması ile birlikte yükselirken, ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasını Çarşamba günü imzalayacağını duyurdu.

Evan’s & Partners Pty yatırım danışmanı Lucy Meagher, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Ticaret anlaşmasının ilk fazının imzalanmasının yaklaşması bile, zira buraya kadar geleceğimizden de emin değildik, Çin ve ABD arasında ticaret gerilimini düşürmek için siyasi istek olduğunu gösteriyor," dedi ve bunun olumlu etkisinin olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Jeopolitik gelişmeler geri planda etkilerini hissettirirken ve Trump, İran'da Ukrayna yolcu uçağının yanlışlıkla düşürüldüğünün duyurulmasını protesto eden göstericileri destekleyen bir tweet atarken, bu hafta dikkatler büyük ölçüde ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmeler ve şirket karlarında olacak. Dünyanın önde gelen şirketleri çeyrek dönem karlarını açıklamaya hazırlanırken, tahminler karların son üç yılın en düşük artışını gösterebileceğini işaret ediyor.

Diğer taraftan, hisse senetleri Asya'da tatil dolayısıyla kapalı olan Japonya ve Avustralya hariç tüm önemli piyasalarda yükseldi. Petrol fiyatları, geçen hafta Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra dalgalandı.

Öte yandan Filipinler'de hisse senedi, tahvil ve Döviz işlemleri, başkentin güneyindeki Taal volkanının kül püskürtmesinin etkisi ile askıya alındı. Tayvan başkanı Tsai Ing-wen, Çin yanlısı adaya karşı seçimleri kazandı. Gelişen piyasa hisse senetleri yükselişini üçüncü güne taşımaya yöneldi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk fazı Çarşamba günü Washington'da imzalancak.
*Aralarında JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Wells Fargo & Co., Bank of America Corp., Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve BlackRock Inc.'nin de bulunduu önde gelen ABD finans kuruluşları karlarını açıklayacak.
* Boston Fed Başkanı Eric Rosengren Pazartesi günü bir etkinlikte ekonomik görünüme ilişkin konuşacak.
*ABD'de Salı günü Aralık ayı enflasyon verileri açıklanacak.
*Fed'in Bej Kitap'ı Çarşamba günü açıklanacak.
*Çin'de GSYH büyüme verileri Cuma günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:30'da yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.4 tırmandı.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.1119 seviyesinde kaldı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 düşerek 1.2979 seviyesine indi.
*Offshore yuan dolar karşısında yüzde 0.3 güç kazanarak 6.892 seviyesine yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek yüzde 1.84 seviyesine çıktı.
*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.58 seviyesine tırmandı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.18 seviyesine ulaştı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerek yüzde 0.745 seviyesine indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.1 düşerek varil başına 58.96 doalra geriledi.
*Altın yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,550.94 dolara indi.

(15:30'da güncellendi)