Advertisement

Fed’in varlık alımı azaltımı başta olmak üzere pandemi teşviklerinin geri çekilmesi tartışmaları yatırımcıları riskli varlıklardan uzak tutuyor.

MSCI Asya Pasifik endeksi beş günlük rallisine son verirken Asya piyasaları karışık görünüm sergiledi. Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng gerilerken ticaret görüşmelerinin yeniden canlandığı haberi sonrası Çin Borsaları görece pozitif bir performans kaydetti.

ABD vadelileri de düşük risk iştahından etkilendi. Çarşamba gününü yüzde 0,2 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler ilk işlemlerde gerileme kaydetti.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrederken gelişen ülke kurları Tayland bahtı öncülüğünde dolara karşı değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,58'in altına

Emtia rallisine ara verilmesiyle petrolde aşağı yönlü hareketler dikkat çekti. Amerikan tipi ham petrol 66 dolar altına kadar geriledi.

ABD ile Çin arasında ilk ticaret teması

ABD’de Joe Biden’ın başkanlığa seçilmesinin ardından ABD ve Çin ticaret temsilcileri ilk kez görüşme gerçekleştirdi.

Çin tarafında ticaret görüşmelerini yürüten Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD’li Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile telefonda görüştü.

Çin’den yapılan açıklamada “İki taraf yapıcı bir diyalog ortaya koydu” denildi.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın bir kaynağa göre iki temsilcinin görüşmesini ekiplerin telefon görüşmesi takip etti. Çin tarafı görüşmelerde ilerleme sağlanması için tarifelerin geri alınması gerekliliğini vurguladı.

Trump döneminde Çin ürünlerine yönelik birçok tarife hayata geçirilmişti.

Ocak 2020’de kısmi bir ticari anlaşma sağlansa da iki ülkenin milyarlarca dolarlık ticaretine gümrük tarifeleri uygulanıyor. Tai, 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ABD politikasında devamlılığa inandığını belirtmişti.

Yürürlükteki ticaret anlaşmasına göre taraflar altı ayda bir toplanıp ticaret anlaşmasının uygulanmasını görüşüyor.