Advertisement

Lityum fiyatları, talepteki güçlü artışın batarya üretiminin kilit materyali olan bu metalde darlığa neden olması ile birlikte bir yıldır devam eden rallisini sürdürdü.

Lityumda fiyatlar son bir senede iki katından fazla arttı. Elektrikli araç ve yenilenebilir enerji depolamasında kullanılan bu materyallere yönelik talep güçlü bir artış gösterirken, madenciler, tüketimi karşılamaya yetmemesinden dolayı arzı artırmaya çalışıyor.

BMI analisti Cameron Perks, “Lityum projelerinin finansmanı halen çok az ve çok geç kalınmış durumda. Piyasada halihazırda açık var” dedi.

2018’deki zirveden sonra görülen uzun düşüş hareketi sektörde yatırımın yavaşlamasına neden olurken, pandemi koşulları arz kısıtlarının ağırlaşmasına yol açtı.

BloombergNEF’e göre, talep tarafında, yeşil enerjiye geçiş elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırdı ve küresel lityum tüketiminin 2020’li yılların sonunda beş kat artması bekleniyor.

Yeterli lityum çıkmaması durumunda elektrikli araçların piyasaya çıkması yavaşlayabilir

BMI’dan Perks, “Şimdi fiyatların artması ile birlikte, talebi karşılamak için arzın artmasına yardımcı olacak bilinmeyen ve henüz açıklanmamış projeler ve genişlemeler olacak. Bu neredeyse kesin gibi. Kesin olmayan, kaç tane bilinmeyen proje olacağı. Öte yandan madenlerden yeterli lityum çıkarılamama ihtimali de var. Bu durum yeni elektrikli araçların piyasaya çıkmasını yavaşlatabilir” dedi.

Fiyatlar, öte yandan, tüm tedarik zinciri boyunca artıyor. Pilbara Minerals Ltd.’nin materyalin kısmen işlenmiş formu olan Spodümen (lityum alüminyum silikat) konsantresi için açtığı ikinci ihaleye, 8 bin tonluk kargo için ton başına 2 bin 240 dolarlık yüksek bir teklif geldi.

Temmuz ayındaki ilk ihalede bu teklif bin 250 dolar seviyesindeydi.

Asian Metal Inc.’nin verilerine göre, Çin’de lityum karbonat sadece son iki ayda yaklaşık iki kat yükseldi ve lityum hidroksit söz konusu dönemde yüzde 70’ten fazla değer kazandı.