Advertisement

OPEC+, petrol üretiminde bir kez daha hedeflenen miktarı tutturamadı.

Konuyla ilgili bilgisi olan delegelerin aktardıklarına göre, OPEC+ Eylül ayında üretimini planlanan miktarın yüzde 15 altında gerçekleştirdi. Üretimdeki düşüş, Angola, Nijerya ve Azerbaycan da dâhil olmak üzere bazı üyelerin yatırım, keşif ve diğer konularda yaşanan eksiklikler nedeniyle petrol üretiminde hedeflenen miktarı yakalayamadıklarını gösteriyor.

OPEC+’ın Eylül ayında teorik olarak, kararlaştırılan üretim limiti dâhilinde kalarak günde fazladan 747 bin varil üretebilmesi bekleniyordu.

Enerji krizinin Avrupa'yı sarması ve elektrik fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından OPEC+, büyük petrol tüketicisi organizasyonların baskısını hissetmeye başladı.

OPEC yayımladığı aylık piyasa raporunda, bu yıl için küresel petrol talebi tahminini aşağı yönlü güncellemiş ve üyelerini piyasaları yakından takip etmeleri konusunda uyarmıştı.

OPEC, doğalgaz fiyatlarındaki yükselişle beraber enerji üretimi gibi sektörlerde petrole olan talebin artabileceğini fakat rafinerilerdeki üretimin azalabileceğini aktarmıştı.