Advertisement

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tanzim satışlar sayesinde sadece Ankara, İstanbul'un değil, Niğde'nin Nevşehir'in her yerin fiyatları bir haftada düştü. Biz fiyatları düşürünce marketlerde manavlarda pazarlarda fiyat düştü." dedi

Tanzim satışlara değinen ve bunun ihtiyaçtan doğduğunun altını çizen Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Devlet sahaya iner mi? İnmez. Bu kooperatiflerin, birliklerin işidir ama biz mecbur kaldık, sahaya indik. Tanzim satışlar sayesinde sadece Ankara, İstanbul'un değil, Niğde'nin Nevşehir'in her yerin fiyatları bir haftada düştü. Biz fiyatları düşürünce marketlerde, manavlarda, pazarlarda fiyat düştü. Bir tarafta üreticimiz 3 liraya satarken İstanbul'daki Ayşe Teyzemiz 11-12 liraya yiyordu. Bu hak mıydı? Değildi. O yüzden biz de dedik ki siz madem böyle yapıyorsunuz, bu kadar haksız yere para kazanan var, benim üreticim eziliyor. Ben üreticiden tüketiciye direkt koyarım, üreticimiz belki aynı fiyata satar ama daha bereketli olur."

Türkiye'nin bazı durumlarda ithalat yaptığına da değinen Bekir Pakdemirli, "Afet, sel olur Türkiye ithal etmek zorunda kalırsa bazı şeyler yapabilir. Bunları da çok da kafaya takmamamız lazım. Soğanların içi çürüdü sıkıntı oldu. Eğer bugün ithalatı yapmamış olsaydık sofralarımızda soğan olmayacaktı. Bu anlamda üretim ve stokumuz yeterli olduğu müddetçe biz asla patates üreticimizi üzmeyiz" ifadelerini kullandı.