Advertisement

Petrol fiyatları, koronavirüs salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkileri tüm hızıyla devam ederken, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi kısmaya yönelik anlaşma konusunda ilerleme kaydettiğine ilişkin işaretlerle kayıplarını geri aldı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, erken saatlerde yüzde 11'e kadar çıkan kayıplarının büyük kısmını geri aldı ve varil başına 28 dolar yakınında seyrediyor. Diplomatlar, Pazar günü büyük üreticiler arasında anlaşmaya yönelik müzakerelerde bazı ilerlemeler sağlandığını kaydederken, ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan ve Rusya'yı anlaşmaya varma konusunda zorlamak için petrol ithalatına tarife uygulamanın gerekli olduğunu düşünmediğini söyledi.

Öte yandan, CNBC'nin Rusya'nın refah fonunun başkanına dayandırdığı haberine göre, Riyad ve Moskova anlaşmaya varmaya "çok yakın".

Ham petrol fiyatları Perşembe ve Cuma günü, üretim kısıntılarına ilişkin anlaşmanın şekillenmeye başlaması ile birlikte değerinin üçte birinden fazla yükseldi. Ancak Pazartesi günü gerçekleştirilmesi planlanan OPEC + koalisyonu toplantısının, Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarındaki çöküşten birbirlerini sorumlu tutarak ağız dalaşına girmesi ile birlikte Perşembe gününe ertelenmesi, anlaşmaya varılması konusunda kuşkuların artmasına yol açmıştı.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD'nin toplantıya katılmaması anlaşmaya varılması sürecinde ayakbağı olabilir. ABD Başkanı Donald Trump, anlaşma için çağrıda bulunmasına karşın, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, OPEC'i bir kartel olarak tanımladı ve ülkesinin petrol endüstrisini korumak için dışarıdan ithal edilecek petrole gümrük tarifesi getirilebileceği tehdidinde bulundu.

Toplantının amacı üretimi, küresel üretimin yüzde 10'una karşılık gelen günlük 10 milyon varil azaltma yönündeydi. Ancak koronavirüsün küresel ekonomiyi durma noktasına getirmesinden dolayı, bu miktarın bu yıl neredeyse yarı yarıya düşen fiyatları destekleyip desteklemeyeceği sorgulanıyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Cuma günü yaptığı açıklamada, sektör tarihinin en büyük kısıntısı olan bu miktarın piyasaları sakinleştirmeye yetmeyeceğini belirtti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia analisti Daniel Hynes, "Talepteki çöküş dikkate alındığında, piyasaya istikrar getirmesi için ihtiyaç duyulan anlaşmanın çeşidi uzak bir ihtimal" değerlendirmesinde bulundu.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, yüzde 1.4 düşerek Londra saati ile 07:38'de varil başına 27.94 dolara indi. Fiyatlar erken saatlerde 25.28 dolara kadar düştü. Kontrat geçen hafta yüzde 32 yükseldi ve 2020 yılında yüzde 55 düştü.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0.7 düşerek varil başına 33.87 dolara geriledi. Kontrat geçen hafta yüzde 37 yükseldi ve bu yıl yüzde 50 düştü. Kontratın altı aylık kontangosu (6 ay sonraki diğer vade ile farkı) Cuma günü varil başına 5 dolara çıktı. Bu durum piyasadaki petrol bolluğunu gösteriyor.