Advertisement

(16:40'ta güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, ticaret savaşında olumsuz bir gelişme olacağı endişesi ile yatırımcıların iyimserliğinin azalması sonucu düşerken, Avrupa hisse senetleri, Asya hisselerindeki düşüşleri takip etti. ABD Hazine tahvilleri değer kazandı ve dolar geri çekildi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq endeks vadelileri, hep birlikte, New York açılışında, hisse senetlerinin Pazartesi günkü kazançlarının bir kısmını geri verebileceğini işaret ederken, Stoxx Europe 600 Endeksi oto üreticilerinin öncülüğünde geriledi. Japonya'da işlem gören hisse senetleri, Trump yönetimi yetkililerinin medyaya verdikleri demeçlerde Çin-ABD ticaret anlaşmasının detaylarına ilişkin fazla detay vermemesinin ardından sert düşerken, Avustralya ve Güney Kore hisseleri düştü. Şanghay ve Hong Kong hisse senetleri dalgalı bir seyir gösterdikten sonra yukarıda kapanarak diğerlerine göre daha iyi performans gösterirken, yuan değer kazandı.

Dolar üst üste ikinci günde de zayıflarken, euro ve sterlin, AB üst mahkemesinin İngiltere'nin Brexit sürecini tetikleyen Madde 50 tebliğini iptal etmesine izin verilmesi gerektiğini kaydetmesinin ardından ralli yaptı.

Pazartesi günü riskli varlıklarda yükselişe neden olan iyimserlik, Çin ile ABD arasında haftasonu ticaret konusunda tam olarak neyin anlaşmasına varıldığına ilişkin belirsizliğin etkisiyle hızla ortadan kalktı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi konusunda başdanışmanı Larry Kudlow, Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmelerin sonucu hakkında sorular sorularak verdikleri yanıtta bu konudaki beklentilerin azalmasına ve soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Çin, ABD'de üretilen otomobillere uygulanan tarifelerin kaldırılacağına ilişkin taahhüdü konusunda hiçbir şey söylemedi ve açıklamada ABD'nin bahsettiği 90 günlük görüşme maratonu konusuna da yer verilmedi.

ABD Hazine tahvil piyasasında, üç yıl vadeli tahvillerin faizi Pazartesi günü 5 yıllıklarının faizinin üzerine çıktı ve bu durum, Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya ara verebileceğini işaret ediyor. Ancak ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin daha fazla takip edilen kısmı olan iki yıllık ve 10 yıllıkların faizleri arasındaki fark halen yukarı eğimli kalmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, petrol destek bulmaya devam ediyor ve  üreticilerin  Batı Teksas petrolünün (WTI) geçen ay sert düşmesine neden olan arz bolluğunu gidermek için çabalarının arttığı bir ortamda, yükselişini ikinci güne taşıdı. Güney Afrika randı, büyüme verisinin beklentileri aşmasının ardından değer kazandı.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar:

*ABD'de finans piyasaları, eski Başkan George H.W. Bush'un ölümü dolayısıyla ulusal yas ilan edilmesi nedeniyle kapalı olacak. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü Kongre'de yapması planlanan konuşma ertelendi
*ABD'de Cuma günü Kasım ayı istihdam verileri açıklanacak.
*Çin Kasım ayı dış ticaret verileri Cumartesi günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:30'da yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.7 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 ile iki haftanın en büyük kaybını gösterdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak iki ayın zirvesine çıktı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1.1396 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 yükselerek 1.2799 seviyesine tırmandı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.8 ile 19 haftayı aşkın sürenin en büyük artışını gerçekleştirerek 112.80 ile iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 2.96 ile 12 haftanın en düşüğüne indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan gerileyerek yüzde 0.29 ile yaklaşık altı ayın en düşük seviyesini gördü ve düşüşünü altıncı güne taşıdı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 1.33'e çıktı ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez yukları yönde hareket etti.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark dört baz puan yükselerek 2.8749 yüzde puanına çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.7 değer kazanarak varil başına 53.84 dolar ile yaklaşık 2 haftanın en yükseğine çıktı.
*Altın yüzde 0.7 ile yaklaşık 3 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek ons başına 1,239.01 dolar ile 20 haftanın zirvesine ulaştı.

(16:40'ta güncellendi)