Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı'na (UEA) göre OPEC'in bir zamanların en büyük müşterisine karşı pazar gücünü kaybetmesi ABD kaya petrolünün yükselişiyle 2020'li yılların ortalarına kadar sürecek.

UEA'ya göre OPEC'in ham petrol üretim kapasitesi İran ve Venezüela'daki düşüşlerin etkisiyle azalacak. Rekabetin artmasıyla birlikte OPEC üretimine yönelik küresel talep, söz konusu dönem boyunca (OPEC üretim kısıntılarına başlamadan önce) 2016 öncesi seviyelere dönmeyecek.

UEA'nın değerlendirmesi, geçen iki yıl boyunca fiyatları baskılayan arz fazlasını gidermek için üretimini sınırlandıran OPEC grubu için çarpıcı olabilir. Üretim kısıntıları çoğunlukla hedeflerine ulaşmış olsa da aynı zamanda ABD'deki kaya petrolü üretimini de canlandırarak ABD'nin en büyük ham petrol üreticisi olmasını sağladı.

Paris merkezli kurumun orta vadeli raporunda ABD'nin enerji büyümesinin sürerek küresel üretim kapasitesinde 2024'e kadarki artışın yüzde 70'ini karşılayacağı ifade edildi. Raporda, ABD'nin söz konusu dönemdeki günlük ihraç kapasitesinin 9 milyon varil ile Rusya'yı geçerek Suudi Arabistan'a yaklaşacağı ifade edildi.

UEA raporunda, “ABD arz artışını domine etmeyi sürdürüyor.” ifadesine yer verildi.

ABD arz artışının Brezilya, Norveç ve Guyana ile destekleneceğinin altını çizen kuruma göre OPEC dışı ham petrol arzındaki artış tahminini 2024'e kadar günlük 3.3 milyon varil artrıdı.