Advertisement
HABERLER ABONE OL

BLOOMBERG HT ÖZEL

TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısında altını çizdiği “makro ihtiyati politika setinin güçlendirilmesi” mesajının yansıması, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı 150 milyar liralık kredi imkanı ile netlik kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 milyar lirası turizm sektörüne, 100 milyar lirası ise ihracatçıya olmak üzere 150 milyarlık yüzde 9’a kadar inen faizle kredi imkanı tanınacağını açıkladı.

Bloomberg HT’nin ulaştığı bilgilere göre, bu imkanların finansmanı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sağlanacak.

Krediler, Döviz kazandırıcı sektörlerde, döviz gelir taahhüdü karşılığında sağlanacak. Öncelik, ithal ikamesinde kullanılabilecek makine ve teçhizat yatırımlarında olacak. Bu yatırımlarda da yerli makine yatırımları önceliklendirilecek.

Sağlanması düşünülen kredilerin belirli bir süre ödemesiz olması da bekleniyor.

Merkez Bankası, PPK metninde “Kurul, uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğunu değerlendirmiştir. Bu çerçevede Kurul, makroihtiyati politika setinin güçlendirilmesine karar vermiştir” ifadelerine yer vermişti.

Söz konusu paket KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9’a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz 3 ila 10 yıl arası vade ile kullandırılacak.