Advertisement

Politik ve ekonomik belirsizliklerin damga vurduğu 2019 yılında Avrupa hisse senedi piyasalarında en iyi performansı İtalya, Rusya ve Yunanistan Borsaları gösterdi.

Bir zamanların 'hasta adamı' olarak anılan Yunanistan'da borsa bu sene % 43 yükselerek Avrupa'nın ve dünyanın en fazla değerlenen borsası oldu. Yunanistan'da bankacılık hisseleri de sert yükseldi, Piraeus Bank % 250'den fazla, National Bank of Greece % 171, Alpha Bank hisseleri ise % 71 oranında yükseldi.

JP Morgan Stratejisti Mike Bell Avrupa Merkez Bankası'nın yeni parasal genişlemesinin ülke için destekleyici olduğunu, yıl boyunca ülkeye ilişkin olumsuz haber akışı olmadığını belirtti.

Moskova borsası bu sene % 29 oranında yükseldi. Ülke Merkez Bankası Haziran'dan beri önemli ölçüde faiz indirimleri yaptı.

İtalya'da ise FTSE MIB Endeksi bu sene % 28 yükseldi. AJ Bell Yöneticisi Russ Mould, "Birçok yatırımcı Brexit, ticaret savaşları, zayıf koalisyon hükümetleri, artan borçluluk oranları gibi endişelerle Batı Avrupa borsalarından vazgeçti." değerlendirmesini yaptı.

CNBC