Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de 2022 Borsa tahminlerinde Fed'in para politikası ve ucuz değerlemeler öne çıktı.

Ünlü yatırımcı Dennis Gartman Fed’in şahinleşmesi sonucunda 2022’de borsalardaki kayıpların yüzde 10-yüzde 15’e ulaşabileceğini tahmin etti.

Aynı zamanda Gartman Letter’ın kurucusu ve yayıncısı olan yatırımcı, Fed’in bu yıl üç kez faiz artıracağı yönündeki genel beklentinin aksine biri 50 baz puan büyüklüğünde olmak üzere toplam 100 baz puanlık dört faiz artırımı yapılabileceğini öngördü.

Gartman daha sıkı bir politika beklentisini Fed’e atanan yeni üyelerin daha şahin eğilimli olmasına bağladı. Gartman, “Ayı piyasasının ortaya çıkışı, bu yılın ilerleyen dönemlerinde, Fed para politikasını sıkılaştırmaya başladığında gerçekleşecek” diye konuştu.

Son 6 ayda ayı piyasası tahmininde bulunarak yanıldığını kabul eden Gartman, hisselerdeki geri çekilmenin sert bir çakılma şeklinde değil, daha yavaş olacağını öngördü.

"Ucuz hisseler cazip olmaya başlayacak"

Öte yandan BlackRock Inc. ve Franklin Templeton’ın aralarında olduğu bazı kurumlar 2022’de hızlı büyüyen şirketler yerine ucuz kalmış hisselerin cazip olmaya başlayacağını düşünüyor.

BRI Wealth Management’tan Dan Boardman-Weston, “2022 boyunca, para politikasının yüksek enflasyonla başa çıkabilmek adına daha sıkı hale geldiğini göreceğiz ve bu, teknoloji gibi pazarın daha yüksek büyüme gösteren kısımlarına karşı bir rüzgar gibi hareket edebilir” değerlendirmesini yaptı.

Franklin Templeton Investment Institute Baş Piyasa Stratejisti Stephen Doverda hızla iyileşen talep ve tedarik zinciri sorunları yaşanırken enflasyonda görülen hızlanmanın “2021’e göre 2022 için çok farklı bir başlangıç ​​noktası oluşturduğunu ve bunun da kaliteli ucuz kalmış hisselerde fırsatlar yaratabileceğini öngördü.

BlackRock Stratejisti Andrew Ang bununla birlikte uzun vadede söz konusu hisselerin tutulmasının doğru olmadığını çünkü piyasaların bir noktada normale döneceğini tahmin etti.

ABD hisse senetleri 2021 yılını çift haneli yükselişlerle tamamladıktan sonra yeni yılın ilk işlem gününde tırmanmaya devam etti. S&P 500 yüzde 0,68, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,11 yükselişle günü tamamladı.

Apple Inc piyasa değeri 3 trilyon doların üzerini gören çıkan ilk şirket olarak tarihe geçti. Bir ara yüzde 3 yükselen Apple hissesi günü yüzde 2,50 yükselişle 182,01 dolar seviyesinden tamamladı.

Asya borsaları bu sabah karışık. Hong Kong Hang Seng yüzde 0,29, Çin CSI 300 yüzde 0,83 düşerken, Japon Nikkei yüzde 1,67 yükselişle işlem görüyor. Çin Merkez Bankası’nın bankacılık sisteminden likidite çekmesi hisselere gelen satışta etkili oldu. Japon yeninin dolar karşısında 2017’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesi ise Japon hisselerini destekledi.

Pazartesi günü bir ara yüzde 0,6 yükselişle 10 Kasım’dan bu yana en büyük günlük yükselişini kaydeden Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay.

ABD tahvil getirilerinde yükseliş

ABD’de tahvil getirileri 2022 yılının ilk işlem gününde yükseliş kaydetti. Faizler getiri eğrisinin her iki tarafında tırmanışa geçerken, 10 yıllıkların getirisi yükselişe öncülük etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir ara 13 baz puana yaklaşan yükselişle Omikron varyantının tespit edildiği kasım ayından bu yana ilk kez yüzde 1,6385’e kadar çıktı. 30 yıllık ABD tahvillerinin bileşik getirisi de bir ara yaklaşık 14 baz puan yükselerek yüzde 2,04’ün üzerine çıktı. 2 yıllık tahvilin bileşik getirisi de yüzde 0,80’i aştı ve Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Yükselişler bu hafta ABD’de açıklanacak Fed’in 15 Aralık’ta sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanakları ile tarım dışı istihdam verileri öncesinde gerçekleşti. Ülkede bu hafta ayrıca 40 milyar dolarlık yüklü özel sektör tahvil ihraçları gerçekleştirilecek.

Mevcut durumda Fed’in faiz artırımlarına mayıs ayından önce başlaması beklenmiyor. Ancak bu haftaki verilerin, faiz artırımlarının bu tarihten önce başlayabileceğine işaret edebileceği öngörülüyor.

AmeriVet Securities’de ABD Faiz Direktörü Gregory Faranello, “Mart (FOMC toplantısı) canlı bir toplantı olacak ve bu hafta açıklanacak güçlü veriler, faiz artırım sürecinin daha erken başlamasının imkansız olmadığı anlamına gelebilir. Getirilerde yaşanan yükseliş, piyasaların Fed’den bu yıl faiz artırımı beklemesi nedeniyle sürpriz değil” değerlendirmesini yaptı.

Son durumda faiz oranlarının vadeli fiyatlamaları ilk Fed faiz artırımının mayıs ayında beklendiğine işaret ediyor. Bloomberg’in düzenlediği ankete katılan stratejistler ABD tahvil getirilerinin 2022 yılını mevcut seviyelerin üzerinde tamamlamasını bekliyor. Ankete göre 2 yıllık tahvilde getiri beklentisi yüzde 1,12 iken, 10 yıllık tahvilde getiri beklentisi yüzde 2,04 seviyesinde.

Kovid-19 salgınının başladığı 2020'den bu yana hisseleri 3 kattan fazla artan Apple'ın hisse değeri, pazartesi itibarıyla yüzde 3'e yakın değer kazandı.

Bu yılın ilk işlem gününde şirketin hisse fiyatı 182,88 dolara kadar çıktı.

Şirketin piyasa değeri gün içinde 3 trilyon dolara ulaştı. Böylece Apple "3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket" oldu.

Apple'ı, 2,5 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft ve 1,9 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Google'ın ana kuruluşu Alphabet takip etti.

Piyasa değeri ilk kez 2 Ağustos 2018'de 1 trilyon doları bulan Apple, 19 Ağustos 2020'de de 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı.

Enflasyonu dizginlemek isteyen Jerome Powell’ın FED’i parasal sıkılaştırmayı ne kadar ileri götürecek? Bu sorunun cevabı Bitcoin’in 2021’de sergilediği yüzde 60’lık yükselişini sürdürüp yeni yıla da damga vurabilmesi konusunda belirleyici olacak.

Başka bir düşünce ekolü de Meta Platforms Inc. (eski adıyla Facebook) ve Apple Inc. gibi teknoloji devlerinin metaverse alanına gittikçe daha fazla odaklandığı ve tüketicilerin NFT’lere olan ilgisinin yığıldığı bir bir ortamda kripto paraların makroekonomik dengelerden bağımsız olarak yükselmeye devam edeceğini öngörüyor. Bitcoin pazartesi sabahı yüzde 0,5 artarak 47.250 dolar civarında işlem gördü.

Dört piyasa uzmanının 2022 yılında token ve kripto evreniyle ilgili görüşleri şöyle;

Bitcoin’de teknik analiz boğa piyasasına işaret ediyor

“Uzun vadeli trendler için takip ettiğimiz göstergeler Bitcoin’in uzun vadede yükseliş trendini devam ettireceğini söylüyor” diyen Fairlead Strategies LLC Kurucu Ortağı Katie Stockton, “Uzun vadede yükseliş trendinin kendisini koruyacağını ve yukarı doğru sert kırılmaların 90 bin doları bulabilecek yükselişlere izin verebileceğini öngörüyoruz. Kısa vadede aşağı yönlü hareketlerin biteceğine dair işaretler mevcut olsa da bir düzeltme hareketi ihtimali hala mevcut” yorumunda bulundu.

FED ve Metaverse

“Bitcoin’i 2022’de etkileyecek bir numaralı faktör Merkez Bankaları Politikaları olacak” diyen Kripto platformu Nexo’nun Yönetici Ortağı Antoni Trenchev “Kripto paralar üzerinde müthiş etkileri olan ucuz kredinin yakın zamanda bir yere gideceği yok çünkü Fed tahvil piyasasında olumsuz bir tepkiye neden olacak ve hisse senetlerinde yüzde 10-20 civarı bir düşüşe neden olacak kararları alacak bir omurgaya sahip değil” ifadelerini kullandı.

Trenchev 2022’nin çalkantılı geçeceğini yine de Bitcoin’in Haziran ayı sonunda 100 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. Bununla birlikte Solana ve Avalanche gibi tokenlerin 2021'de elde ettikleri katlanan kazanımları tekrarlamasının zor olduğunu, bunun yerine “kibir, tavır ve yozlaşmış anlatılarla dolu bu start-upların”, Ethereum ve benzeri kripto paraların yaşadıklarına benzer büyüme zorluklarıyla karşı karşıya kalacaklarını belirtiyor.

2022 için heyecanlı olduğu asıl konunun Metaverse olduğunu belirten Trenchev Metaverse’in büyük bir potensiyeli olduğunu ve önümüzdeki senenin ana konusunun Metaverse altyapısı ve oradaki ekonominin önemli bir parçası olacak NFT’ler olacağını düşündüğünü kaydetti.

Şüpheciler

“Kripto dünyasında spekülatif coşkunun devam etmesini beklememe rağmen bu piyasa teknolojideki balon değerlemelere benzer şekilde 2022’de çok daha zorlu bir ortamla karşı karşıya kalacak” diyen Oanda Asia Pacific Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley “En önemli neden FED’in yapacağı faiz artırımları ki büyük ihtimalle diğer merkez bankaları da bu kararı takip edecek. Bu durum kripto paranın itibarı paraya alternatif olduğu iddialarını teste tutacaktır. Kripto dünyası üzerinde devamlı bir tehdit olarak bekleyen regülasyon beklentisi dürüstçe söylemek gerekirse her hafta geleceğin teknolojisi olarak tanıtılan yeni bir paranın çıkması piyasada etkili olan şeyin blok zincir teknolojisi değil spekülasyon olduğunu gösteriyor. Ben hala herhangi birinin nasıl geleceğin teknolojisi olacağını anlamakta zorlanıyorum. 2022’de bir süre daha bu gidişat sürebilir ama bu kralın çıplak olduğu gerçeğini değiştirmiyor” İfadelerini kullandı.

App Store Beklentisi

“Kripto dünyasının uygulama mağazası olma yarışı başladı” diyen Chainanalysis Başekonomisti Philip Gradwell “Web 2.0’dan öğrenilen en önemli ders tüketicilerin platformları sevdiğiydi ve ben bu durumun Web 3.0’da da değişeceğini sanmıyorum. . Şu anda müşteri ilişkisine sahip olan ve tedarikçileri bir araya getiren bir kripto platformu yok. 2022'de birçok şirketin bu platformu oluşturmak çin yarışacağını fakat DeFi ve NFT'leri entegre eden Coinbase’in bu alanda başı çekeceğini tahmin ediyorum” yorumunda bulundu.

Bitcoin 2021 ‘in son ayını Mayıs ayından beri en kötü aylık performansı olan yüzde 19 değer kaybıyla kapatırken yeni yıla 200 günlük hareketli ortalamasının alt sınırında başladı.

2021 yılını yüzde 60 yükselişle kapatan Bitcoin 2015 yılından bu yana en kötü yıllık performanslarından birini sergilemiş oldu. Yine de bazı analistler yeni yılda Bitcoin’in iyi bir performans göstereceğini düşünüyor.

Fairlead Strategies Kurucusu Katie Stockton, uzun dönemli göstergelere bakıldığında Bitcoin’in yükselmesini beklediklerini belirterek, “Uzun dönemli yukarı yönlü trendin devam edeceğini düşünüyoruz ve yeni rekorların kırılmasıyla beraber fiyatlar 90 bin dolara kadar tırmanabilir" dedi.

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselişle son altı haftadaki en büyük düşüşü kaydetti. Gram altın ise dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyle gevşedi. Yatırımcıların 2022 yılındaki parasal sıkılaşmaya odaklanması tahvil faizlerini desteklerken değerli metalin fiyatını baskıladı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi pazartesi günü 10 baz puan yükselişle yüzde 1,52’den yüzde 1,62’ye tırmandı. Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise 1.174 seviyesinden 1.179’a çıktı.

Güvenli liman altın merkez bankalarının salgın dönemi parasal teşviklerini azaltmaya başlamasıyla 2021’i son 6 senedeki en kötü performanslarından biriyle kapattı. En son 2015’te yılı yüzde 10 civarında düşüşle kapatan değerli metal, yatırımcısına 2021’de yüzde 3,64 kaybettirdi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, yılın son iki gününde kademeli bir şekilde yükseldikten sonra 2021’i 1.829 dolar ile 6 haftanın zirvesinde kapattı. Yeni yılın ilk işlem gününde 30 dolara yakın düşüş kaydettikten sonra yatay seyreden ons altın, 1.803 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaya 638 TL’den başlayan gram altın, dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle haftayı 783 TL civarında kapatmıştı. Haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşle 761 TL civarına geriledi.