Advertisement

SEFER YÜKSEL


Insha Ventures Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar, Insha Ventures çatısı aldında şu anda tamamını kendilerinin kurdukları dokuz tane fintech olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Bayansar şöyle devam etti: “Bu markalarımızı kısaca, Cep telefonunu POS cihazına çevirdiğimiz Alneo, Almanya’da dijital finansal hizmetler çözümü sunduğumuz Insha uygulaması, senetleri dijital ortama taşıdığımız Semosis uygulaması, online tahsilat yönetim platformumuz Kozmos, e-ticaret platformu altyapısı sunduğumuz PosBasit, geçen haftalarda tanıtımını yaptığımız alternatif ATM ağı olarak NakitBasit ve açık bankacılık ve servis bankacılığı alanında da hazırlıklarını tamamladığımız, hizmete aldığımız FLYP ve Albaraka API olarak sıralayabiliriz” dedi.

Bünyelerindeki fintechleri kendi başına yürüyebilir hale geldikten sonra ayrı bir şirket çatısı altında Insha Ventures bünyesinden ayıracaklarıcaklarını vurgulayan Bayansar, Insha’nın ise fintech fabrikası olarak çalışmalarına devam edeceğini söyledi. 2022 yılında hem kendi fintechlerine hem de dışarıdan fintehlere yatırımlar yapacaklarını belirten Bayansar, “2022 yılında yatırımlarla büyüyeceğiz” dedi.
Fintech kurucu fintech olarak kuruluş amaçlarının fintechleri hayata geçirmek olduğunu kaydeden Bayansar, “Ürünlerin henüz fikir aşamasından tutun da Seri B, Seri C yatırım aşamasına kadarki bütün süreçlerinde bir fintechin elinden tutup ona emeklemeyi, yürütmeyi, sonra olgunluk dönemini aşana kadar ki süreçte fintechlere eşlik etmek, danışmanllık yapmak istiyoruz” diye konuştu.

‘Fintech ekosistemi işbirlikler ile belli bir olgunluğa gelebilir’

Kendi bünyelerinden çıkan fintechlerin sektörde diğer fintechlerle işbirliği içinde olduğunu ifade eden Bayansar, “Rekaberlik içinde olduğumuz fintechlerle de işbirliği yapıyoruz. Sektörün önemli oyuncuları ile işbilikleirne devam edeceğiz. Çünkü fintech ekosisteminin ancak ve ancak işbirlikleri ile belli bir olgunluğa gelebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘Almanya’dan sonra Belçika, Hollanda ve Avusturya’da faaliyetlere başladık’

Insha’nın Almanya’da yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösterdiğini ve 50 binin üzerinde portföye ulaştığını kaydeden Bayansar, bu dönemde servis bankacılığı altyapısı, dijital bankacılık altyapısı, fintech kurulma altyapısı gibi konularda oldukça önemli kazanımlar edindiklerini söyledi. Bayansar, “Avrupa tarafında 2022’de Belçika, Hollanda ve Avusturya’da faaliyetlerimize başladık. Yılın ikinci yarısında da İngiltere, Fransa gibi Avruap’nın diğer ülkelerinde de faaliyetlerimize başlayacağız” diye konuştu.

‘Servis bankacılığı altyapımız hazır’

Bu tecrübenin önemli bir kısmını şimdi Türkiye’de hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Bayansar, servis bankacılığı modelinin Türkiye’de nasıl kullanılabileceğinin altyapı hazırlıklarını tamamladıklarını ve kurumsal müşterileri kabul etmeye başladıklarını vurguladı. Bu modelin ekosisteme çok fazla katkısının olacağının altını çizen Bayansar, “Her bir işletme, her hangi bir girişimci kendi hedeflediği bir portföye çok rahatlıkla finansal hizmetler götürebilir ve bunu bir banka lisansı ile götürebilirler. Şu an biz iştiraki olduğumuz bankanın lisansını sunabiliyoruz ama öyle modeller var ki, farklı bankaların servislerini sunabilmek teknik olarak mümkün. Dolayısıyla işletmeler, girişimler hangi finansal servisi son kullanıcılarına nasıl sunmak isterlerse bununla ilgili altyapılar ve gerekli yönetmelikler şu an mevcut durumda” dedi.