Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

İHS Teknoloji CEO'su Kadir Yüceer, dijitalleşme süreçlerine ayak uyduramayan kuruluşların farklı kitlelere ulaşabilmesinin ve kapsayıcılığını artırmasının bu çağda mümkün olmadığını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Yüceer, bugün dünyanın yüzde 60’nın bir yada birden fazla dijital kanal kullanarak finansal hizmetlere ulaştığını vurguladı. Finansal hizmet sunan şirketlerin bugün yüzde 30’unun uzaktan müşteri edinimi gerçekleştirdiğini ifade eden Yüceer, bu oranın 2023 yılında yüzde 85’e çıkmasını öngördüklerini kaydederek, bunun bir teknoloji patlaması olduğunu vurguladı. Türkiye’de geçen yıl taslak yönetmelik çıkmandan 3 tane firmanın bu alanda hizmet verdiğini hatırlatan Yüceer, şu anda firma sayısının 20’yi aştığını belirtti.

"Beş yıldır Ar-Ge merkeziyiz"

İHS markasının 1999 yılında İHS Telekom’un kurulması ile hayata geçtiğini belirten Yüceer, alan adı , sertifika ve buluttan sunucu kiralama hizmetleri veren bir marka olduğunıu belirtti. İHS Teknoloji’nin de 2010 yılından bu yana katma değerli teknoloji projeleri yaptığını kaydeden Yüceer, “Yurt içinde üretilmiş olabilir, yurt dışı menşeili olabilir yazılımların sadece al-satını değil, kendi mühendislerimizle kurulumu entegrasyonu, ürün ya da konu bazında danışmanlığının verilmesi gibi başlıklarda katma değerli anahtar teslim projeler yapıyoruz” dedi. Yüceer, faaliyet alanlarını ise dolandırıcılık tespiti, bilgi güvenliği, kimlik ve erişim yönetimi, mobil cihaz yönetimi, buluttan yönetilen bilgi teknolojileir alt yapı hizmerleri olarak sıraladı. Beş yıldır Ar-Ge merkezi olduklaırnı ifade eden Yüceer, yerli yazılımlar ürettiklerini, özellikle dolandırılıcık tespiti ve uzaktan müşteri edinimi konularında kendi yazılımları olduğunu söyledi.

"Hedefimiz Türkiye çıkışlı global bir marka olmak"

2021 yılının şirket ve sektör için çok başarılı ve büyüme ile geçen bir yıl olduğunun belirten Yüceer, 2022 yılının da büyüme ile geçeceğinin altını çizdi. 2022’de İHS olarak özellikle yurt dışında çok ciddi büyümeler elde edeceklerini ifade eden Yüceer, katma değerli başarı hikayelerine devam edeceklerini vurguladı. Yurtdışı açılımını gerçekleştirmek üzere beş yıldır Londra ofisleri ile çalıştıklarını kaydeden Yüceer, “Güney Afrika’dan ilk müşterimizi edindik. Geçtiğimiz haftalarda da global açılımımızın markasını fraud.com belirledik. Niyetimiz Türk mühendisler tarafından geliştirilen yazılımları hem dünyada hem de Türkiye’de kullanıcılarla buluşturmak. Şu anda İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Güney Afrika ve Azerbaycan’da önümüzdeki sene projelerimiz olacak. Hedefimiz Türkiye çıkışlı glabal bir marka olmak” diye konuştu. Yüceer, önümüzdkei iki yıllık vadede cirolarında ihracat payının en az yüzde 50 olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.