Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Dubai Karayolları ve Ulaştırma Otoritesi, BAE hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum'un Dubai'deki toplam ulaşımın yüzde 25'ini 2030 yılına kadar kendi kendine sürüş seyahatlerine dönüştürme vizyonunun bir parçası olarak, General Motors’un otonom araç şirketi Cruise ile ortaklık imzaladı.

Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesiyle, sürücüsüz otomobil deneyimi daha önem kazanmaya başladı. General Motors destekli şirket Cruise, San Francisco'daki ticari sürücüsüz operasyonlarını resmen başlatmasından sadece birkaç hafta sonra, 2023'te Dubai’de planlanan bir lansmana hazırlık olarak şehri haritalamaya başladı. Cruise, iki otonom Chevrolet Bolt elektrikli aracını Dubai'ye gönderdi.

Cruise, 2029 yılına kadar Dubai'nin özel robotaksi sağlayıcısı olarak seçildi.

Harita çalışmalarına başlayan iki Chevy Bolt, başlangıçta şehrin Jumeirah bölgesinde, sahil boyunca bir yerleşim şeridinde konuşlandırılacak ve özel eğitimli sürücüler tarafından sürülecek. Cruise'un sensör paketi, daha sonra otonom sürücü için sanal bir harita oluşturmak için kullanılabilecek. Otomobilin çevresinde ortam hakkında veri toplamak için lidar radar ve kameralar mevcut.

Bilindiği üzere bir diğer teknoloji devi Google’ın otonom araç şirketi Waymo, Kaliforniya sokaklarında en çok görülen sürücüsüz robotaksi girişimi oldu.

Waymo’nun ardından diğer önemli robotaksi projesi Cruise geliyor. Bu iki önemli otonom araç şirketi, Kaliforniya’da sürücüsüz araç testlerinin yüzde 80’lik kısmını gerçekleştirdi.