Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye ekonomi yönetimine ilişkin çok hareketli bir haftayı geride bırakırken varlık fiyatlamalarında da dalgalı bir seyir izlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın başkanlığına Naci Ağbal'ın atanmasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası yaşandı.

Albayrak'ın istifasıyla boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Lütfi Elvan atanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında ekonomiye dair çok önemli mesajlar verdi. Enflasyonda tek haneli seviyelerin hedeflendiğine vurgu yapan Erdoğan gerekirse acı reçetenin uygulanabileceğini belirtti. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Türk varlıklarındaki ralli hızlandı.

İşte kurdan risk primine piyasalarda ekonomide yeni dönemin ilk haftasında görülen fiyatlamalar

1- Dolar/TL zirvesinden yüzde 10 düştü

Hafta başından beri 8.5153'lük Cuma günkü kapanıştan sonra yüzde 10'dan fazla düşen dolar/TL kuru 7.61 seviyelerine kadar çekildi.

19 Kasım'daki TCMB politika toplantısına yönelik faiz artırımı beklentileri güçlenirken, TL 19 yılın en güçlü haftalık kazancına yöneldi. Sepet kur ise 8.30'a kadar indi.

2- Borsada rekorlar haftası

Borsa İstanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomide yeni dönem vurgusunun ardından kapanış rekoru kırdı. BIST 100 endeksi çarşamba günü yüzde 2,91 artışla 1.279 puandan günü kapattı.

Aynı gün Borsa İstanbul pay piyasasında işlem hacmi de tüm zamanların en yüksek seviyesine işaret etti. İşlem hacmine en büyük pay bankacılık sektöründen geldi. BIST-TÜM endeksindeki işlem hacmi 60.8 milyar TL olurken, BIST-100 endeksindeki toplam hacim ise 52.5 milyar TL oldu.

3- Tahvil faizleri geriledi

Hafta boyunca gerçekleşen yoğun haber akışının ardından Türk Lirası cinsi varlıklara yönelik talebin artmasıyla birlikte tahvil faizleri ve ülke risk primi düştü.

Türkiye'nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi pazartesi gününden bu yana 186 baz pun düşerek yüzde 13.38 seviyesine geriledi.

4- Risk priminde Mart seviyelerine dönüş

Türkiye'nin 5 yıl vadeli kredi temerrüt takas (CDS) primi 500 baz puan seviyesinin üzerindeyken, hafta başından bu yana kademeli olarak düşerek, Mart ayından beri ilk kez 400 baz puanın altına geriledi.

5- Gram altın 60 lirayı varan düşüş yaşadı

Verilen olumlu sinyallerin risk iştahını artırmasıyla birlikte güvenli liman olan altın fiyatlarında da düşüş yaşandı.

Gram altın hafta başında 530 TL seviyesinde işlem görürken yüzde 10'dan fazla değer kaybederek cuma günü 470 TL civarında işlem görüyor.