Advertisement
HABERLER ABONE OL

1-Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra faiz artırdı

Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyonla mücadele etmek için 2011'den bu yana ilk kez faiz artışı kararı aldı. Faizi beklentilerin ötesinde 50 baz puan artıran AMB negatif faiz dönemine de son verdi. AMB krize karşı tahvil aracı olan yeni Aktarım Güvence Mekanizması'nı da onayladı. Kararın ardından AMB Başkanı Lagarde basın mensuplarının önüne çıktı. Lagarde'ın konuşmasında enflasyon ve yeni mekanizmaya yönelik değerlendirmeleri öne çıktı. Lagarde Eylül ayı için de önceki sözlü yönlendirmenin artık geçerli olmadığını AMB'nin ay ay karar vereceğini belirtti.

2- Kuzey Akım'da gaz akışı başladı

Avrupa'nın doğalgaz tedariki için kritik önemdeki Kuzey Akım hattında gaz akışının sabah saatleri itibariyle başladığı belirtildi.

3- İtalya'da Başbakan Draghi istifa etti

İtalya'da Başbakan Mario Draghi istifa etti. Draghi liderliğindeki geniş katılımlı hükümet, Senato'daki güven oylamasından geçmesine rağmen, hükümette yer alan üç partinin oylamaya katılmaması sebebiyle düşme riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

4- Tahıl anlaşması için tarihi imzalar atıldı

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatının yeniden başlatılmasını içeren anlaşma Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve Rusya Savunma Bakanı Şoygu'nun katılımıyla Dolmabahçe Ofisi'nde imzalandı.

5- TCMB faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. TCMB piyasa beklentileri doğrultusunda faizi değiştirmedi. TCMB karar metninde makroihtiyati tedbirlerin “kararlılıkla uygulanacağı”, gerekirse ilave tedbirlerin devreye alınacağı belirtildi. Metinde “Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.” denildi.

6-TCMB'nin net rezervi 20 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervi 8 Temmuz haftasında 6,1 milyar dolara geriledi. Böylelikle net rezervlerde Nisan 2002'den bu yana en düşük seviye izlendi. Brüt rezervler de 100 milyar doların altına geriledi.

7-SocGen'den yıl sonu Dolar/TL tahmini

Dolar/TL bu yılın en yüksek seviyesini test ederken, küresel bankalar da gelişen ülke para birimlerine yönelik analizlerinde Türk lirasına ayrı yer ayırıyor. Bu bankalardan birisi de Fransız Société Générale oldu. Banka yıl sonunda dolar/TL'nin 22 seviyesinde olacağını öngördü.