Advertisement
HABERLER ABONE OL

1.SSK ve Bağkur emeklisine ek zam verildi, en düşük aylık artırıldı

Yılın ilk kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan SSK ve Bağkur emeklilerine ek yüzde 5 puan zam verildiğini belirterek "Emekliler arasındaki farkı aylıklar olumsuzluk yarattığı için yeni bir adım atarak SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 42,6'ya yükseldi" dedi. En düşük emekli aylığı da 10 bin liraya yükseltildi. Erdoğan, memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapmadan tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranlarının önümüzdeki Temmuzda eşitleneceğini söyledi.

2.Piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42

Merkez Bankası, yılın ilk piyasa katılımcı anketinin sonuçlarına göre, ankete katılanların yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 oldu.

3.Moody’s 7 Türk şirketin not ve görünümünü revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 5 Türk şirketin kredi notunu yükseltirken 2 şirketin not görünümünde güncellemeler yaptı.

4.Konutta dokuz yılın en düşük satışı

Türkiye'de 2023 yılında toplam 1 milyon 225 bin 926 satıldı. Böylelikle 2014 yılından bu yana yıllık bazda en düşük satış rakamı kaydedildi.

5.Davos'ta gündem yapay zeka ve güven

İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleşecek Dünya Ekonomik Forumu'nda "yapay zeka ile hızlı dönüşüm ortamında güvenin yeniden inşası" masaya yatırılacak.

6.Fed Bej Kitap: Ekonomik aktivite Kasım’dan bu yana "çok az" değişti

ABD Merkez Bankası (Fed), kasım ayından bu yana çoğu bölgede ekonomik faaliyetlerde çok az değişiklik olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını bildirdi. Raporda, güçlü tüketici harcamalarının son haftalarda ABD ekonomisini
desteklediği belirtildi.

7.Lagarde'dan faiz indiriminde yaz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB tarafından yaz dönemi itibariyle faiz indirimine gidilmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Öte yandan Lagarde, aşırı iyimser piyasaların AMB'nin enflasyonla mücadelesine yardım etmediğini de sözlerine ekledi.