Advertisement
HABERLER ABONE OL

1-Katma Değer Vergisi'nde artış yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile mal ve hizmetlere uygulanan Katma Değer Vergisi'nde (KDV) artış yapıldı.

2.Harçlarda ve vergilerde artış

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarı yüzde 50 artırıldı. Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı ise 20 bin TL oldu

3.Ortalama memur maaşı 14 bin TL'den 25 bin TL'ye çıkarıldı

En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, bu kapsamda, yüzde 17,55 artı 8 bin TL seyyanen zam yapılacağını bildirdi. Güler, emeklilere yapılacak zam konusundaki soruya, "Şu andaki dağılım, enflasyon farkının yansıtılması. Bunu ilerleyen zamanda tekrar değerlendireceğiz" yanıtını verdi.

4.Emeklilere yüzde 25 zam

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25 oranında zam yapılmasını da içeren ekonomik torba teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda kabul edildi.

5.Haziran ayı enflasyon verisi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı tüketici ve üretici enflasyon verisini açıkladı. TÜİK verilerine göre enflasyon yıllık bazda 18 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

6.Fed tutanaklarında daha fazla faiz artış vurgusu

Fed’in faizleri değiştirmeme kararı aldığı Haziran ayına ait toplantının tutanaklarında bazı üyelerin faiz artırımını Haziran’da da sürdürmek istediği görülürken neredeyse tüm yetkililerin 2023’te daha fazla faiz artışı beklentisi öne çıktı. Tutanaklar, Temmuz’da da faiz artırımı olabileceği sinyali verdi.

7.Meta'nın Twitter'a rakip sosyal medya platformu Threads kullanıma açıldı

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta, Twitter'a rakip yeni sosyal medya platformu Threads'i kullanıma sundu.