Advertisement

SEFER YÜKSEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 18 Aralık'ta pilot uygulamasına başlanan ve vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmelerini sağlayacak olan yeni ödeme sistemi FAST'in (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) 8 Ocak itibarıyla kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Bankalar 18 Aralık'tan bu yana çalışanları üzerinden FAST sistemini test ediyordu. İlk aşamada 20 bankanın dahil olduğu sistem, zamanla tüm bankalar, ödeme şirketleri ve finansal teknoloji şirketleri tarafından kullanılmaya başlanacak.

Bloomberg HT'ye bilgi veren bankacılar, 8 Ocak itibarıyla maksimum 50 TL limit ile başlayan sistemin, birkaç gün içinde 250 TL'ye, bir ay içinde de 1.000 TL'ye yükseltileceğini belirttiler. Bankacılar, sistemin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte TCMB'nin üst limiti daha da artıracağını ifade etti.

İşlem 2 saniyede gerçekleşiyor, 20 saniyede tamamlanmazsa ödeme iptal oluyor

FAST, sadece bir para transferi aracı değil aynı zamanda yeni bir ödeme yöntemi. İlk aşamada FAST ile gerçekleşen para transferlerinin 2-3 saniye de yapıldığını belirten bankacılar, 20 saniye transferin gerçekleşmemesi durumunda da işlemin iptal edildiğini ifade ettiler.

Bankacılar, işlem süresinin bu seviyelere inmesiyle birlikte FAST'ın alışverişlerde de önemli ve alternatif bir ödeme yöntemi haline geleceğinin altını çiziyor. Yani market, pazar gibi günlük alışverişlerde de bu sitem ile ödeme yapılabilecek. Sistem sadece kişiden kişiye olanlarda değil, ticari ödemelerde de kullanılabilecek.

FAST sistemi nedir ve nasıl kullanılır?

-FAST Sistemi ile birlikte, IBAN numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 7 gün 24 saat ödeme yapılabilecek.

-Kolay Adresleme Sistemi ile banka müşterisi kişi ya da kurum cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını ya da e-mail bilgilerinden birini banka IBAN numarası ile bir defaya mahsus eşleştirecek. Para transferlerinde IBAN numarası yerine karşı tarafın telefon numarası, TC kimlik numarası, pasaport numarası ya da eposta adresini girerek para gönderebilecek.

-Bireyler ve kurumlar bir adreslemeyi tek bir hesap için yapabiliyor. Örneğin bir bankadaki hesabı için cep telefonu numarasını adresleyen birisi diğer bankadaki hesabı için de aynı cep numarasını kullanamıyor. O hesap için de e-posta adresi, TC kimlik ya da pasaport numaralarından birini kullanması gerekiyor.

-Söz konusu transfer işlemi banka ya da ödeme kuruluşlarının mobil ya da internet şubelerinden FAST bölümünden yapılacak.

-1.000 TL'nin üzerindeki para transferleri havale, EFT ile yapılmayaca devam edecek.