Advertisement

AB’nin anlaşmaya vardığı yeni yasaya göre, art arda iki yıl içinde yıllık 750 milyon eurodan (916 milyon dolar) fazla ciroya sahip olan çok uluslu şirketler, AB üye ülkelerinde ve AB ile vergi konusunda iş birliği yapmayan ülkelerde kar, vergi ve çalışan sayısını beyan etmek zorunda kalacak.

Avrupa Komisyonu tarafından ilk kez 2016 yılında önerilen yasa teklifi, büyük uluslararası şirketlerin vergiden kaçınmasını engellemek amacıyla Komisyona sunulmuştu.

AB, Mart 2019’da 15 ülkelik vergi alanında iş birliği yapmayan bir "kara liste" yayınlamıştı.

AB’nin 22 Şubat 2021 tarihinde en son güncellediği listede: Amerikan Samoası, Anguilla, Dominika, Fiji, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad ve Tobago, ABD Virgin Adaları, Vanuatu ve Seyşeller, vergi konusunda iş birliği yapmayan 12 ülke ve bölge olarak sıralandı.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam yetkilileri, dünyadaki birçok vergi cenneti ülkenin AB’nin yayımladığı “kara liste”de yer almadığını, bu nedenle şirketlerin incelemeden kaçacağını söyledi.

Oxfam Vergi Uzmanı Chiara Putaturo, AB’nin aldığı karar hakkında, ”AB, çok uluslu şirketlere kazançlarını İsviçre, Bermuda, Cayman Adaları gibi vergi cenneti bölgelere kaydırması için birçok fırsat verdi.” açıklamasında bulundu.