Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AB Rusya'dan doğal gaz kömür ve petrol ithalatını azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak ve uluslararası ortaklarından kaynakları çeşitlendirme çabası kapsamında yeni bir strateji hazırlıyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Avrupa Birliği'nin yürütme organı 2030 yılına kadar temiz enerji hedefini yüzde 40'tan yüzde 45'e yükseltmeyi önerecek.

Kaynaklara göre yeni stratejiyle doğalgazda 80 milyar euro, petrolde 12 milyar euro, kömürde ise 1.7 milyar euro tasarruf edilecek.

Komisyonun paketi 18 Mayıs’ta kabul etmesi bekleniyor. Paket içerisinde biyometan için bir yol haritası, hidrojen üretimini ve ithalatını arttırmak için bir plan ve AB harici enerji katılımı için de bir taslak bulunacak.

Yeni pakette bazı değişiklikler yapılabileceği ifade ediliyor. Komisyon, paketin detaylarına ilişlin bir açıklama yapmadı.

Macaristan geçiş sürecine adaptasyon için zamana ve sermayeye ihtiyacı olduğunu belirterek AB'nin Rusya'dan yıl sonuna kadar petrol alımını durdurma kararına karşı çıkıyor.