Advertisement

Bloomberg tarafından görülen güneş enerji stratejisi taslağına göre; Avrupa Komisyonu bu on yılın ortasına kadar 300 gigawatt’tan fazla fotovoltaik kurmak istiyor. 2030 sonu için ise hedef 500 gigawatt olarak gerçekleşiyor. İzinlerin hızlanması için yeni mevzuatla birlikte yayınlanacak olan plan; en yüksek enerji tüketimine sahip binalardan başlanarak güneş panellerinin çatılara "hızlı ve büyük sayıda" yerleştirilmesini içeriyor.

Rus gazı ihracatını 3'te 2 oranında azaltmak için önümüzdeki hafta yayınlanacak AB planının kilit noktası yenilenebilir enerji kaynaklarını arttırmak olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yürüttüğü savaş, enerji krizini ağırlaştırdı. Elektrik ve gaz fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasıyla konu Avrupa siyasi gündeminin en üst sıralarına taşındı. AB Parlamentosu'nun Alman üyesi olan Yeşiller Grubu Sözcüsü Micheal Bloss "Avrupa'nın güneş enerjisi endüstrisi, Putin'in savaş sandıklarını doldurduğumuz ve vatandaşların elektriğe çok para harcamak zorunda kaldığı bir zamanda dibe vurdu. Avrupa vatandaşları artık yüksek fiyatlarla başa çıkamıyor" şeklinde konuştu.

Komisyonun paketi 18 Mayıs’ta kabul etmesi bekleniyor. Paket içerisinde biyometan için bir yol haritası, hidrojen üretimini ve ithalatını arttırmak için bir plan ve AB harici enerji katılımı için de bir taslak bulunacak.

Taslak güneş enerjisi stratejisinde, kesinleşmeden önce hala bazı değişikliklerin yapılabileceği belirtiliyor.