Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu üye ülkelere İngiltere ile olan taşımacılık hatlarını yeniden açma çağrısında bulundu.

İngiltere'nin bazı kısımlarında özellikle mutasyona uğrayan virüsten kaynaklı Kovid-19 vaka artışlarının ardından kısıtlamalar getirilmişti.

Avrupa Komisyonu, İngiltere ile taşımacılığın sürmesine müsaade edilmesi, ancak bir sonraki bildirime kadar lüzumsuz yolculuklardan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Yayınlanan basın açıklamasında yeni mutasyonun yayılmasını önlemek için hızlı önlemler almak gerektiği belirtilirken, bununla birlikte gerekli seyahat ve yolcu geçişlerinin engellenmemesi çağrısında bulunuldu. "Uçuş ve tren yasakları gerekli seyahatleri güvence altına almak ve tedarik zinciri bozulmalarından kaçınmak için kaldırılmalı" dendi.

Komisyon'un üye ülkelere yönelik tavsiyelerinden bazıları şu şekilde:

-- Ekim ayında yayınlanan eş güdümlü serbest dolaşım kısıtlamaları esasları ışığında İngiltere ile gerekli olmayan seyahatler cesaretlendirilmemeli.

-- Bununla birlikte AB vatandaşları, İngiltere vatandaşları ve AB serbest dolaşım hakkına sahip üçüncü ülke vatandaşları ikamet ettikleri üye ülkelerine seyahatlerinde geçici ek kısıtlamalardan test veya karantina tabi olarak muaf tutulmalı.

-- Sağlık personelleri gibi seyahatleri gerekli olan yolcular teste (Seyahate en fazla 72 saat kala RT-PCR testi ya da hızlı antijen testi) tabi olmalı. Ancak bu esnada karantinaya girmeye mecbur olmamalı.

-- AB içerisinde ulaştırma personeli herhangi bir sınırdaki seyahat yasaklarının tamamından muaf olmalı ve sınır ötesi seyahat halindeyken test ve karantina zorunluluklarından muaf tutulmalı.

-- Özellikle gerekli seyahatler olmak üzere yolcuların geçişleri karantina olmadan sağlanmalı. Test yapılması şartı getirilebilir, ancak otoriteler böyle gerekliliklerle ilgili olarak önceden bilgilendirilmeli ya da test seyahat halindeyken teklif edilmeli.

-- Gerekli seyahat ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uçak ya da tren yasakları gibi ulaşım hizmetlerine getirilen kısıtlamalar kaldırılmalı.

Bunların yanında AB Komisyonu'nun çağrıları arasında kargo akışının bozulmaması çağrısı da bulunuyor. Ayrıca üye ülkelerin sağlık otoritelerinin yeni mutasyon vakalarını hızlı bir şekilde tanımlayabilmeleri için çabalarını artırmaları çağrısında bulunuldu.

Ayrıca ülkelerin sağlık otoritelerinin 14 gün içerisinde İngiltere'ye ya da İngiltere'den sehayat eden kişi ya da bu kişilerle temas eden kişilerdeki vakaların hemen tespit edilmesi gerektiği ifade edildi.