Advertisement

Avrupa Birliği, üyelerine ruble ile gaz ödemeleri konusunda bir uyarı yaptı.

Bloomberg'in haberine göre Avrupa Birliği Komisyonu üye ülkelere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dost olmayan ülkelerden gaz ödemelerini ruble ile istemesi hakkında bir analiz sunumu gerçekleştirdi.

Sunumda ruble ile gaz ödemelerinin Moskova'ya yönelik yaptırımların ihlali anlamına gelebileceği uyarısında bulunuldu.

31 Mart'ta Putin, Rus gazının dost olmayan ülkelerle ticaretinde kuralları belirleyen kararnameyi imzalamıştı. Buna göre Rus gazının satın alınabilmesi için alıcıların ruble ve Döviz olmak üzere iki ayrı hesap açması gerektiği, Gazprombank'ın dövizin rubleye dönüşünden sorumlu banka olacağını ve ruble ödemeleri Gazprom'a aktaracağı belirtilmişti.

Putin, söz konusu ödemelerin yapılmaması halinde gaz sevkiyatının duracağını aktararak, “Ödemeler yapılmazsa bunu tüm sonuçlarıyla birlikte alıcılar açısından bir temerrüt olarak kabul edeceğiz. Kimse bize bedava bir şey satmıyor ve biz de hayır işi yapmayacağız. Rubleyle ödeme yapılmazsa Rus gazı sözleşmeleri durdurulacak." demişti.

Batılı ülkelerin finansal sistemi bir silah gibi kullandığını belirten Putin, “Avrupalı tüketicilere kaynaklarımızı sağladık ve bize Euro olarak ödeme yaptılar, sonra bu kaynaklarımızı dondurdular. Bu bağlamda, Avrupa'ya gazın bir kısmını ücretsiz olarak teslim etmiş olduk. Bu elbette devam edemez.” ifadelerini kullanmıştı.

Ruble ile ödemeye üye ülkeler karşı

AB içinde birçok üye ülke gaz ödemelerinin ruble ile yapmayacaklarını beyan etti. Son olarak Almanya Putin'in bu yöndeki taleplerine karşı olduklarını yineledi.

Hali hazırda Almanya’nın gaz stoklarının doluluk oranı yüzde 25 seviyesinde. Yetkililer mevcutta arz güvenliğinde bir sıkıntı olmadığını vurguluyorlar ve alınan önlemlerin sadece geleceğe dönük bir hazırlık olduğunu belirtiyorlar.

Reuters’in Rus kaynaklara dayandırdığı bir haberine göre Rusya “dost olmayan” ülkelere gaz ihracı için kontrat fiyatını değiştirmeyecek.

“Sadece ödeme yapılacak para birimi değişecek, kontrat üzerindeki para birimi aynı kalacak” diyen konuya yakın bir kaynak, “Örneği euro üzerinden yapılmış bir anlaşmada ödeme Rusya Merkez Bankası tarafından belirlenen resmi euro/ruble kuru üzerinden ödeme yapılacak” açıklamasında bulundu.

Gazprombank’ın gaz alıcılar ve Gazprom şirketi arasında bir aracı banka görevi görebileceği belirtiliyor. Önerilen sistemin seçeneklerden biri olduğu ve kesin kararın verilmediği belirtiliyor.

Putin’in imzaladığı doğalgaz ticareti kararnamesi 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmişti.