Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de Senatonun üçte biri olan 35 koltuğu ve Temsilciler Meclisinin ise 435 koltuğunun tamamı için yapılan ara seçimlerde oylar sayılmaya devam ediyor.

İşte ABD ara seçimlerine ilişkin ilk sonuçlar ve kritik gelişmeler...

Senatoda Demokratlar önde

Associated Press'in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, TSİ 10:10 itibariyle Temsilciler Meclisi yarışında, Cumhuriyetçiler 193 sandalye kazanırken Demokratlar ise 166 sandalyenin sahibi oldu. Senatoda ise Demokratların 48, Cumhuriyetçilerin 48 sandalyesi bulunuyor.

İlk sonuçlara göre ara seçimlerde Demokratlar 12 sandalye, Cumhuriyetçiler ise 19 sandalye kazandı.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmek için 219, Senato'da ise 51 sandalye gerekiyor.

Mehmet Öz kaybetti (08:40)

NBC ve Fox’un haberine göre ABD’de Demokrat aday John Fetterman, Cumhuriyetçi Dr. Mehmet Öz’ü mağlup ederek Pensilvanya senatörlüğünü kazandı.

Demokrat Fetterman, Donald Trump’ın da desteklediği Mehmet Öz’ü geride bırakarak emekliliğe ayrılan Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey’in yerini alacak. Pennsylvania’nın Demokratlara geçmesi, Senato çoğunluğu üzerinde belirleyici olabilir.

Piyasanın ilk tepkisi (08:20)

Amerikan seçimleri gölgesinde ABD hisse vadelileri bu sabah kayıp ve kazanç bölgesinde salınırken dolar güne zayıflayarak başladı. Bloomberg Dolar Endeksi hafif kayıpla 1.312 puan seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,13’te dengelendi.

Mehmet Öz'den ilk yorum (08:11)

İlk sonuçlara göre rakibinin gerisinde görülen Cumhuriyetçi Mehmet Öz sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmesinde "Tüm oylar sayıldığında bu yarışı kazanacağımıza inanıyoruz. Bütün gece farkı kapattık ve daha sayılacak çok oyumuz var" diye konuştu.

Kritik eyalete Cumhuriyetçi vali (07:45)

Seçimlerde dikkat çekici başka bir sonuç da Florida valilik seçimlerinde gerçekleşti. ABD seçim tarihinde salıncak eyalet (swing state) olarak görülen ve geçmişte başkanlık seçimlerinde kritik rol oynayan Florida’da valiliğe yeniden Cumhuriyetçi Ron DeSantis seçildi.

DeSantis’in seçimi 19 puan farkla kazanması eyalette Cumhuriyetçi eğilimin baskın çıktığını ortaya koydu. DeSantis anketlerde 2024 başkanlık seçimi için Donald Trump’ın ardından en popüler ikinci Cumhuriyetçi aday olarak öne çıkıyor.

Koltuğun Demokratlardan Cumhuriyetçilere geçebileceği tahmin edilen Georgia eyaletinde Cumhuriyetçi aday Herschel Walker az farkla önde.

ABD ara seçimlerinde son dakika gelişmeleri Bloomberg HT'de

-ABD ara seçimlerine ilişkin gelişmeler anlık olarak güncellenecektir. ABD ara seçimlerine ilişkin son dakika gelişmeleri ve uzman yorumları için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

SELÇUK OKTAY

Türk lirasının üretici fiyat endeksi bazlı reel değerinin 5 yılın zirvesine çıkması sonrasında 'değerli TL' durumu yeniden gündeme girerken, İngiliz banka Barclays de makro ekonomik göstergeler açısından bunun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti.

Barclays Döviz Stratejisti Marek Raczko, Türk lirasına ilişkin analizinde, Türk lirasının son dönemde istikrarlı bir seyir izlediğini, fakat bu seyri sürdürülebilir görmediklerini belirtti.

Yüksek enflasyon ortamında, reel efektif döviz kurunu tarihi trendlerinde tutabilmek için Türk lirasının yıl sonuna kadar yüzde 11 değer kaybetmesi gerektiğine inandıklarını söyleyen Raczko, mevcut cari açığı kapatmak için de ilave ayarlamaların gerekli olabileceğini ifade etti.

Analizde Türk lirasının spot piyasada küresel baskıları ve güvercin para politikasını alt ederek son 3 ayda istikrarlı bir görünüm çizdiğine, bu seyrin uzun vadeli aşağı yönlü trendin tersine reel efektif döviz kurunda hatrı sayılır artış yarattığına vurgu yapıldı.

Kendi değerlendirmelerine göre reel efektif döviz kurundaki bu değerlemenin sürdürülebilir olmadığını belirten Barclays Stratejisti Raczko Türk ekonomisinin daha rekabetçi olması, reel efektif döviz kurunda aşağı yönlü trendin korunması ve enflasyonun dengelenmesi için Türk lirasının yıl sonuna kadar en az yüzde 11 değer kaybetmesi gerektiğini ifade etti.

Cari açığı 1 puan indirmek için TL'de yüzde 2'lik değer kaybı gerekiyor

Analizde TL'nin görünümü cari denge açısından da ele alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) düşük rezervleri ve Türkiye'nin geniş negatif reel faizi dikkate alındığında finanse etmesi zor görünen cari açık açısından da Türk lirasının kırılgan kaldığını belirten Barclays, öngörülerine göre cari açıkta 1 puanlık düşüş için Türk lirasında ilave olarak yüzde 2'lik değer kaybına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Banka analizinde "Bu tahminlerimizin hata payı yüksek olsa da Türk lirası üzerindeki riskler aşağı yönlü" ifadeleri kullanıldı.

ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 5 yılın zirvesine çıkmıştı

Türk lirasına ilişkin reel göstergeler değerlenmeye işaret eden seviyelere yükselmişti. TCMB'nin son yayımladığı verilere göre, TÜFE bazında reel efektif döviz kuru endeksi, Ekim'de TÜFE bazında 54,3'ten 55,70'e yükseldi.

Bu dönemde ÜFE bazında reel efektif Döviz kuru endeksi de 90,44 ile Ekim 2017'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.