Advertisement

ABD’li bir grup senatör, müzakere ettikleri $550 milyarlık altyapı paketi yasa taslağının metnini dün tamamladı. Böylece Amerikan Senatosu yasayı bu hafta geçirmeye bir adım daha yaklaşmış oldu.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer dün akşam yaptığı açıklamada, Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin hazırladığı taslağın “günler içinde” oylanmaya hazır olacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, altyapı planı konusunda partiler arası bir anlaşmazlık bulunmadığını belirtti.

Senato onayının ardından paket, ABD Temsilciler Meclisi’nin tatilinin sona ereceği eylül ayından önce Kongre önüne gelemeyecek.

Yol, köprü, demiryolu ve içme suyu yatırımları planlanıyor

Paket, yol ve köprü inşaatları için 110 milyar dolar, elektrik enerjisi şebeke iyileştirmeleri için 73 milyar dolar, demiryolu ve ABD Ulusal Demiryolu Yolcu Şirketi Amtrak için 66 milyar dolar, genişbant için 65 milyar dolar, temiz içme suyu için 55 milyar dolar ve ulaşım için 39 milyar dolar ödenek ayrılmasını öngörüyor.

Schumer altyapı planını, 3,5 trilyon dolar büyüklüğünde harcama planı öngören bütçe tasarısı ile birlikte geçirmek isterken, bazı Senatörler buna karşı çıkıyor.

Borç tavanı yeniden aktif

Diğer taraftan iki yıldır askıda olan ABD’nin borç tavanı pazar günü itibarıyla yeniden aktif hale geldi. 2019’da, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde federal hükümetin borçlanma limiti iki yıllığına 22 trilyon dolar olarak belirlenmişti.

Borç seviyesi haziran sonu itibarıyla 28,5 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Kongre’nin hükümetin borçlanmayı nasıl sürdüreceği konusunda bir yol haritası hazırlaması bekleniyor.