Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri, yatırımcıalrın Amerikan ekonomisinin yeniden açılmaya devam ettiğine ilişkin işaretlere odaklanması ve ABD merkez bankacılarının son politika toplantısında koronavirüs pandemisinin etkisinin sertliğine dikkat çekmeleri ile birlikte 10 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Lowe's Cos. ve Target Corp.'un satışlarının tahminleri aşmasının etkisi ile Salı günkü kayıplarının tümünü geri aldı. Endeks, ABD Senatosu'nun bazı Çinli şirketlerin Amerikan Borsalarına kote olmasını engelleyen yasayı onaylamasının ardından seansın en yüksek seviyelerinden gevşedi. Enerji, finans ve teknoloji, 11 sektörün tümünde görülen yükselişlere öncülük etti. Endeks Mart ayındaki gördüğü en düşük seviyeden bu yana yüzde 30'dan fazla yükseldi, ancak yükseliş Mayıs ayında volatilitenin geri dönmesi ile teklemeye başladı.

New England Investment and Retirement Group'tan John Ham, "Florida gibi yerlerden bazı çok güzel veriler alıyoruz," dedi ve "Bu küçük iyileşmeler, yavaş bir şekilde normale dönmemizle beraber, bu piyasayı yukarı taşımak için uzun bir yol gidecek" değerlendirmesinde bulundu.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 370 puan yükseldi ve yüzde 1,5 artışla 24.575,90 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi de yüzde 1,7 artarak 2.971,61 puana çıktı ve Mart ayından bu yana en yüksek kapanış seviyesine ulaştı. Nasdaq endeksi ise yüzde 2,1 artışla 9.375,78 puana yükseldi.

Endekslerdeki yükselişte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen ekonominin normalleşmesine yönelik gelişmeler ve ABD'nin önde gelen perakende mağazalarının ilk çeyrek performansları etkili oldu.

ABD'nin büyük alışveriş mağazalarından Target, ilk çeyrekte satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 arttığını, bu artışta elektronik ticaret satışlarındaki yüzde 141'lik artışın etkili olduğunu açıkladı.

Öte yandan, petrol fiyatları da talepteki toparlanmayla artış gösterdi. ABD'de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı, TSİ 23.20 itibarıyla yüzde 5 artışla 33,55 dolardan alıcı bulurken, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent petrolün varil fiyatı aynı dakikalarda yüzde 3,5 artarak 35,87 dolardan işlem gördü.