Advertisement

ABD enflasyonuna yönelik uyarı korosuna eski Hazine Bakanı Robert Rubin de katıldı.

Clinton döneminde bakanlık yapmış olan Rubin, ABD’nin kalıcı yüksek enflasyon yaşaması için somut risk bulunduğunu belirtirken ekonominin aşırı ısınmasına karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısını yaptı.

Rubin bu yıl ABD’de enflasyonun yüzde 5’e oldukça yaklaşabileceğini belirtirken, “Enflasyon geçici olabilir ancak kalıcı olmasına yönelik de somut bir risk bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

Şubat ayında yine eski hazine bakanlarından Larry Summers, Washington Post’a yazdığı makale ile enflasyon riskine dikkat çeken ilk isim olmuş, takip eden aylarda aşılamanın da hızlanmasıyla piyasalara enflasyon teması hakim olmuştu.

Fed üyelerinden de son ekonomik projeksiyonlardaki şahin duruşu destekleyici açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin veriler izin verirse 2022’de faiz artışını değerlendirebileceklerini söyledi. Barkin Fed’in enflasyon hedefinde somut ilerleme kaydettiğini, istihdam hedefine ise kısa sürede ulaşabileceğini vurguladı.

Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi Mayıs'ta yükselmişti

ABD’de kişisel harcamalar mayıs ayında değişim göstermezken, enflasyon hedefi için izlenen önemli bir gösterge yükselişini sürdürdü.

Mal ve hizmet alımlarını gösteren kişisel harcamalar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4’lük artış beklentisine karşın değişim göstermedi.

Nisan ayında açıklanan artış ise yüzde 0,5’ten yüzde 0,9’a revize edildi.

Fed’in takip ettiği kişisel tüketim harcamaları fiyat göstergesi (PCE Deflatörü) aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 3,9 artarken, çekirdek PCE Deflatörü aylık yüzde 0,5, yıllık yüzde 3,4 yükseldi.