Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ISM imalat endeksi Temmuz'da 46'dan 46,4'e yükseldi. Beklenti 46,9'du. Haziran rakamı, pandeminin başladığı 2020'den beri görülen en düşük seviye olmuştu.

Endeksin 50'nin altında değer alması sektörde daralma olduğuna işaret ediyor.

Yeni siparişler endeksi 45,6'dan 47,3'e yükseldi ancak yine de daralma bölgesinde kalmaya devam etti. İstihdam endeksi 48,1'den 44,4'e geriledi.

ABD'de imalat sektörünün Fed'in faiz artırım serisini bitirmeden ve resesyon tehlikesi bitmeden tam anlamıyla toparlanması beklenmiyor.

Ekonominin diğer alanları güçlü kalırken yüksek faizler ve tüketici tercihlerinin hizmet sektörüne yönelmesi imalat sektörü üzerinde baskıya neden oluyor.

Fed geçen hafta da enflasyonu dizginlemek için faiz artırımlarını sürdürmüştü.

ISM Anket Komitesi Yöneticisi Timothy Fiore talebin zayıf kalmaya devam ettiğini ancak Haziran'a göre göreceli olarak toparlandığını belirtti.

Yine bugün açıklanan diğer veriye göre ülkede Temmuz ayı S&P Global İmalat PMI endeksi revize edilmeyerek 49'da kaldı.

Açık iş sayısı 2021'den beri en düşük seviyede

ABD Çalışma Bakanlığı, Haziran ayına ait JOLTS açık iş sayısı verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkedeki açık iş sayısı Haziran'da Bloomberg tahminlerine paralel olarak 9,6 milyona geriledi. Bu, Nisan 2021'den beri en düşük seviye olarak kayda geçti. Bu durum, işgücü talebinin yumuşadığına işaret etti.

İşe alımlar, Şubat 2021'den beri en düşük seviyeye inerken işten çıkarılan ya da işinden ayrılanların sayısı da geçen yıl sonundan beri en düşük seviyeye indi.