Advertisement
HABERLER ABONE OL

Uluslararası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit, ABD'nin şubat ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü verilerini açıkladı.

Buna göre, imalat sanayi PMI, Şubat'ta bir önceki aya kıyasla 2 puan artarak 57,5 değerine yükseldi.

Bu dönemde piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösteren endeksin 56 değerini alması bekleniyordu. Şubat'ta 2 ayın en yüksek seviyesini gören endeks, Ocak'ta 55,5 olarak kaydedilmişti.

Hizmet sektörü PMI da beklentileri aştı

Hizmet sektörü PMI da Şubat'ta geçen aya göre 5,5 puan artarak 56,7'ye çıktı.

Söz konusu dönemde 2 ayın en yüksek seviyesine çıkan endeksin 53 değerinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Hizmet sektörü PMI, Ocak'ta 51,2 değerini almıştı.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI da Şubat'ta aylık 4,9 puan artarak 56 oldu. İmalat ve hizmet sektörlerinde olduğu gibi 2 ayın zirvesine çıkan bileşik PMI, Ocak'ta 51,1 olarak hesaplanmıştı.

Ekonomik büyüme hızı Şubat'ta keskin bir ivme kazandı

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, Kovid-19 salgınında Omikron varyantıyla mücadele için sıkılaştırılan önlemlerin gevşemesiyle ekonomik büyüme hızının Şubat ayında keskin bir ivme kazandığını belirtti.

Talebin canlandığının, arz kısıtlarının ise ılımlı hale geldiğinin bildirildiğine işaret eden Williamson, yeniden canlanan talebin etkisiyle büyümenin toparlandığını ve fiyat baskılarının yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğini, bunun da Fed'in daha agresif bir para politikası sıkılaşmasına gitmesi beklentilerine katkıda bulunduğunu aktardı.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde "genişlemeye", 50'nin altında kalması ise "daralmaya" işaret ediyor.