Advertisement

ABD'de hizmet sektörüne ilişkin gösterge, güçlü talep ve güçlü iş aktivitesiyle rekor hızda büyüdü.

Ülkede Ekim ayına ilişkin ISM hizmet endeksi 66,7 olarak kaydedildi. Böylelikle endeks 1997 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Endeksin 50’nin üzerinde değer alması sektörde büyümeye işaret ediyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 62 olması yönündeydi. Önceki ay endeks 61,9 olarak kaydedilmişti.

Yeni siparişler ve iş aktivitesi endeksleri de 1997’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Bu durum, koronavirüs vakalarındaki azalmayla ekonominin son çeyreğe toparlanmayla başladığına işaret etti.

ISM Hizmet Sektörü Anket Komitesi Yöneticisi Anthony Nieves talepte yavaşlama olmadığını, ancak tedarik zincirindeki sıkıntılar ve hammadde sıkıntılarının kapasiteyi sınırladığını ve genel iş koşullarını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Ödenen fiyat endeksi Eylül 2005’ten beri zirveye çıktı. Geçen ay 18 hizmet sektörünün tamamı büyüdü. İstihdam endeksi ise düşerek istihdam piyasasında zorlukların sürdüğünü gösterdi.

Markit hizmet sektörü satınalma yöneticileri endeksi de (PMI) ülkede hizmet sektöründeki ivmenin devam ettiğine işaret etti. Buna göre endeks Ekim'de 58,7 oldu.

Eylül ayında endeks 58,2 olmuştu.