Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de fabrika faaliyeti Ağustos ayında önceki aya göre daha az azalırken; bu durum imalat sektöründeki rahatsızlığın daha fazla derinleşmediğine dair umut verici bir işaret olarak yorumlandı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü'nün Cuma günü açıkladığı verilere göre imalat göstergesi Temmuz ayındaki 46,4 seviyesinden altı ayın en yüksek seviyesi olan 47,6'ya yükseldi. 50'nin altındaki veriler daralmaya işaret ediyor.

Grubun göstergesi, üretim endeksinin üç ayın en yüksek seviyesi olan 50'ye yükselmesinin yanı sıra istihdam ve tedarikçi teslimatı göstergelerindeki iyileşmelerden de destek aldı.

İmalatın genel göstergesi üst üste 10 ay boyunca daralırken, rakamlar koşulların zayıf seviyelerde istikrar kazandığına işaret ediyor.

Üreticiler, şirketlerin stok fazlalığını azaltma konusunda adımlar atmasının ve tüketicinin mallara yönelik harcamalarının artmasının ardından bazı rahatlama işaretleri görmeye başlıyor.

Öte yandan üreticilerin stokları da 2014 başından bu yana en hızlı daralmaya paralel olarak azalırken müşteri stoklarında da daralma gözlendi.

Hükümetin revize edilmiş ikinci çeyrek büyüme rakamları da, stokların yaklaşık iki yıldır ilk kez düştüğünü gösterdi.

Grubun malzemeler için ödenen fiyat endeksi, maliyetlerin dördüncü ayda da düştüğünü, ancak Ağustos ayında daha yavaş bir hızda olduğunu gösterdi.