Advertisement

ABD'de işsizlik maaşından faydalanmak için ilk başvuruda bulunanların sayısı tekrar düşmeye başladı ve bu durum, koronavirüsten dolayı oldukça hasar gören işgücü piyasasında kademeli bir iyileşme olduğunu işaret ediyor.

Normal devlet programları dahilinde işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı 12 Eylül'de biten haftada 33,000 düşerek 860,000'e geriledi. Bu programlardan yararlanmaya devam eden Amerikalıların sayısını gösteren süregelen işsizlik maaşı başvuruları verisi ise yaklaşık 1 milyon düşerek 12.6 milyona indi. Önceki haftanın verisi 884,000'den 893,000'e revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalamalara göre işsizlik maaşı başvuruları ise 912,000 oldu.

Blooomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ilk işsizlik maaşı başvurularının 850,000 ve süregelen başvuruların 13 milyon seviyelerinde çıkması bekleniyordu.

İşlerini kaybettikten sonra finansal yardım için başvuruda bulunan Amerikalıların sayısında, geçen haftaki hafif artışın ardından gerçekleşen düşüş, koronavirüsü kontrol altına almada güçlük çekilmesine karşın ekonomik toparlanmanın halen yavaş da olsa sürdüğünü işaret ediyor.

Ancak genel başvurular halen tarihi zirve seviyelerinde kalmaya devam ediyor ve federal teşvik paketinin halen onaylanmaması, Temmuz ayında ek işsizlik desteklerinin sona ermesinden sonra milyonlarca kişinin üzerinde baskı oluşturuyor.

Not: 3 Eylül haftasından itibaren yayımlanan veriler yeni mevsimsel faktörleri yansıtmaktadır ve önceki haftalar ile karşılaştırılamaz.