Advertisement

ABD'de resesyon tartışmaları gündemdeki yerini korurken, imalat göstergelerinden negatif sinyaller gelmeye devam ediyor.

ABD Empire State Fabrika Endeksi’nin göstergelerinden biri olan Genel İşletme Endeksi siparişler ve sevkiyatlardaki düşüşün talepte sert bir gerilemeye işaret etmesiyle kayıtların tutulduğu 2001 tarihinden beri ikinci en büyük düşüşünü yaşadı.

ABD Empire State Fabrika Endeksi 11,1’den eksi 31,3’e geriledi. Sıfırın altında gelen veriler daralmaya işaret ederken gelen rakamlar Bloomberg’ün ekonomistler arasında gerçekleştirdiği anketteki en kötümser tahminlerden bile daha zayıf geldi.

Rapora göre daha eyalette zayıf işletme koşulları bildiren fabrikalarının payı Ağustos ayında yüzde 43,6 ile iki katına yükseldi. Benzer bozulmalar siparişler ve sevkiyatlarda da gözlemlendi.

Sipariş endeksi de 6,2’den -29,6’ya gerilerken sevkiyat göstergesi 25,3’ten eksi 24,1’e düştü. Her iki veri ve genel iş koşulları göstergesi, ekonominin ilk pandemi kilitlenmelerinden çıkmaya başladığı Mayıs 2020'den bu yana en zayıfı olarak gerçekleşti.

İlerleyen dönemlere bakıldığında, eyaletteki üreticilerin kısmen iyimser olduğu değerlendiriliyor. Altı aylık görünüm endeksi Temmuz'da gelen değer olan eksi 6,2'den 2,1'e yükseldi.

Öte yandan, ödenen fiyatlar endeksi geçen yılın başından bu yana en düşük seviyesine geri dönerken bankanın fiyat göstergesi artarak yüksek seyretmeyi sürdürdü.

Yayımlanan rapor önümüzdeki haftalarda yayımlanacak birkaç bölgesel Fed banka üretim rakamlarından ilki olarak öne çıkıyor.