Advertisement

Fiyat aralığının üst bandında toplam 6.2 milyar dolar kaynak toplamayı hedefleyen iki şirket aylık halka arz hacmini tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıyacak. Bloomberg'ün derlediği verilere göre hem 2001 hem de 2003 yıllarının Aralık aylarında halka arzlar 8.3 milyar dolar seviyesindeydi. ABD Borsalarındaki halka arzlar bu yıl 156 milyar dolar ile halihazırda rekor kırmış durumda.

DoorDash ve Airbnb hisse senetlerinin pazarlamasında son aşamaya girerken, DoorDash Cuma günü hisse senedi için fiyat aralığını yükseltti. Kaynakların Pazar günü aktardığı bilgiye göre Airbnb de halka arz öncesinde fiyat aralığını yükseltmek istiyor. Son durum itibarıyla 3.1'er milyar dolar kaynak toplamaları beklenen iki şirket ABD'nin bu yılki en yüksek halka arz listesinde muhtemelen ilk beşe girecek.

Kovid-19 pandemisinin ilk günlerinde piyasada oluşan kaosla birlikte kenarda bekleyen özel şirketler şimdi borsaya açılmak için acele ediyorlar. Airbnb and DoorDash'i üç mega halka arz takip edecek.

Affirm Holdings Inc., Roblox Corp. ve ContextLogic Inc. bu ay halka arz edilecek. Her birinin on milyarlarca dolarlık değerlemeye söz konusu olması muhtemel.

Nasdaq Inc.'in Doğu Yakası kotasyon biriminin yöneticisi Karen Snow, "Şimdi arz edilen grup ilk başta faydalanacak gibi düşünülmemiş olabilir. Ancak koronavirüse rağmen çık güçlü sonuçlar açıkladılar." dedi.

Airbnb 42 milyar dolarlık değerleme hedefliyor. DoorDash ise şirketin güncellenmiş fiyat aralığına göre 35 milyar doları bulabilir. Airbnb, finansallarını desteklemek için ek borçlanmaya gitmesinin ardından Nisan ayında 18 milyar dolarlık değerlemeye konu olmuştu.