Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

ABD’de mortgage faizleri geçen hafta yükselmeye devam ederek 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve konut piyasasındaki gerilemeyi tırmandırdı.

Verilere göre, 30 yıllık mortgage sabit sözleşme faizi, 14 Ekim'de sona eren haftada 13 baz puan daha artarak yüzde 6,94'e yükseldi ve art arda dokuzuncu artışını kaydetmiş oldu.

Bu durum, ev satın almak ya da kredisini yeniden finanse etmek için yapılan başvuru sayısını yüzde 4,5 azaltırken son on haftada yaşanan dokuzuncu düşüşle 1997’den bu yana en düşük seviyesinde seyretti.

Benzeri birçok göstergeye kıyasla daha sık güncellenen Mortgage News Daily Salı günü 30 yıllık faiz oranını yüzde 7,15 olarak belirledi.

Veriler Fed’in politikalarının en belirgin şekilde hissedildiği konut piyasasının düşüşünde başka bir noktayı temsil ediyor.

Salı günü yayımlanan ayrı bir veride ise bu yıl konut üreticilerinde güvenin bu yılın her ayında düştüğünü gösterdi. Perşembe günü yayımlanacak verilerde de mevcut ev satışlarının Eylül ayından art arda sekizinci kez düşmesi bekleniyor.

30 yıllık efektik sabit faiz oranı 2002'den bu yana en yüksek noktada

MBA'in 30 yıllık efektif sabit faiz oranı, bileşik faizin etkilerini de içeren dönem içinde yüzde 7,21'e yükseldi ve 2002'den bu yana en yüksek oran oldu. Beş yıllık değişken faizli ipotekli konut kredisi de 9 baz puan artarak yüzde 5,98'e yükseldi.

Sabit faizli ipotekli konut kredisindeki istikrarlı artış, daha fazla sayıda ev alıcısını değişken faizli ipotekli konut kredisi gibi daha ucuz finansman seçenekleri aramaya teşvik ediyor.

Beş yıllık değişken faizli ipotekli konut kredileri, geçen hafta kredi başvuru hacminin yüzde 12,8'ine karşılık gelerek Mart 2008'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

MBA'in ev satın alma başvuruları endeksi yüzde 3,7 düşüşle 164,2'ye gerileyerek 2015'ten bu yana en zayıf veri olurken, yeniden finansman göstergesi de yaklaşık yüzde 7 düşüşle 22 yılın en düşük seviyesine geriledi.

1990'dan beri haftalık olarak gerçekleştirilen MBA anketi, mortgage bankacıları, ticari bankalar ve tasarruf sahiplerinin yanıtlarından oluşuyor. Veriler, ABD'deki tüm perakende konut mortgage uygulamalarının yüzde 75'inden fazlasını kapsıyor.