Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Birleşik Otomobil İşçileri (UAW), Detroit'teki üç eski otomobil üreticisinde ücretler ve iş güvenliği konusunda grev yapmaya başladı.

İşçiler Cuma günü Bronco SUV üreten Ford Motor Michigan fabrikasından, Chevy Colorado orta boy pickup üreten Missouri'deki General Motors fabrikasından ve Jeep Wrangler'ın üretildiği Toledo, Ohio'daki Stellantis NV fabrikasından ayrılmaya başladı.

Haftalarca süren görüşmelerin ardından sendika ve otomobil üreticileri hâlâ birbirlerinden çok uzakta. Strateji, UAW'nin grev fonu üzerindeki etkiyi en aza indirirken karlı araçların üretimini düzenli olarak azaltmak için tasarlandı. Sendika, pazarlığın gidişatına bağlı olarak grev yerleri ekleyeceğini söyledi.

UAW Başkanı Shawn Fain Perşembe günü geç saatlerde "Bu gece, tarihimizde ilk kez Üç Büyük'ün üçünü de aynı anda vuracağız. Bu strateji şirketlerin tahmin yürütmesini sağlayacak. Bu, ulusal müzakerecilerimize pazarlıkta maksimum güç ve esneklik sağlayacak. Ve eğer sonuna kadar gitmemiz gerekiyorsa, bunu yaparız. Her şey masada" dedi.