Advertisement

Dilara SARI

Pandemi ile büyük oynaklıkların göründüğü küresel piyasalar yatırımcılar için getiri fırsatları yaratıyor. Bu fırsatların en önemlisi de özellikle teknoloji şirketlerinin yöneldiği halka arzlar.

Stock Analysis rakamlarına göre ABD endekslerinde en yüksek halka arz rakamı 397 halka arz ile 2000 olurken, toplam halka arzlar 2020’de Ekim ayı itibariyle 310’u aştı. Sadece Eylül ayında ABD piyasalarında 69 halka arzın işlem gördüğü belirtiliyor.

Uzmanlara göre halka arzlara aniden gelen bu ilgi de iki temel sebep var: zamanlama, ve pandemi. Halka arz odaklı ETF’leri yöneten ve IPO Index adıyla halka arzları ölçen Renaissance Capital Veri Analisti Avery Spear, özellikle ABD seçimlerinin şirketleri kamçıladığını belirtiliyor. “Bu sene ABD halka arzları geleneksel olmayan bir yöntem izledi: Mart ayında piyasa durma noktasına geldi ve bu birçok halka arzın tarihini etkiledi,” diyen Spear, pandemi sebebiyle planlarını erteleyen şirketlerin seçim oynaklığından önce halka arzları tamamlamak istediğini belirtiyor.

Renaissance Capital halka arz endeksine göre ikinci çeyreği takiben “hayata dönen” halka arzlar, Mart ayındaki seviyeler göre %160’ın üzerinde büyüme kaydetti.

Halka arzların artmasında bir etken de pandemi ile öne çıkan sektörler. Manhattan Venture Research Ortağı ve Araştırma Direktörü Santosh Rao’ya göre pandemi özellikle teknoloji hisselerine “oynadı.” Rao, “Bu hisseler endekslere kazanç getirdi ve risk iştahı böylece arttı. Bu da halka arzları destekledi,” ifadelerini kullanıyor.

Halka arzlarda “software” zamanı

ABD halka arzlarına hız veren en önemli trend ardı ardına halka arzlara giden yazılım ve bulut şirketleri. Eylül ayında halka arza giden ve en büyük yazılık halka arzı ünvanını alan Snowflake şirketi halka arzdan 3,4 milyar dolar gelir topladı. Snowflake öncesi en büyük yazılım şirketi halka arzı 1 milyar dolarlık gelir toplayan, Dell destekli VMWare olmuştu.

Eylül ayında halka arza giden yazılım şirketi JFrog’da halka arzı takiben değerlemesi 4 milyar dolar olurken, Sumo Logic de halka arz sonrası 2,2 milyar dolarlık değerleme kaydetti. Yine Eylül halka arzlarından Unity halka arz üzerinden 1,3 milyar dolar toplamayı başardı.

Rao’ya göre bundan sonra “her şey yazılım olacak.” Yapay zeka, bulut işlemciler, dijitalleşme ve büyük verinin öne çıkacağını belirten Rao, “Gelecek bu,” diyor.

Renaissance Capital Veri Analisti Spear da benzer görüşte. “Piyasaya bu dönemde gelen halka arzların çoğu “pandemi etkisinden muaf” yazılım, bulut tabanlı teknolojiler ve biyoteknoloji gibi sektörlerden geldi.

Pandeminin halka arzları yaygınlaştırdığı diğer bir alan da sağlık ve medikal şirketler. Spear, yıl boyunca halka arzlarda aktif kaldığını belirtiyor. 2020’ de halka arza giden sağlık şirketleri arasında One Medical, Schrodinger, Outset Medical ve Amwell öne çıkıyor.

Uzmanlar ABD seçim tarihi yaklaştıkça halka arzların daha da yoğunlaşabileceği görüşünde. 21 Ekim civarı planlanan 739 milyon dolar gelir beklenen McAfee halka arzı da bu dalganın yakın zamanda durulmayacağının göstergelerinden.