Advertisement

ABD ekonomisinde tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 559 bin oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mayıs ayında ülkede tarım dışı istihdam artışının 675 bin olması yönündeydi. Bir önceki ay tarım dışı istihdam artışı 266 binden 278 bine revize edildi.

Verilere göre ülkede saatlik kazançlar Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 0,5 artış kaydetti. Nisan ayında bu veri yüzde 0,7 olmuştu. Yıllık bazda bakıldığında Mayıs'ta ortalama saatlik kazançlarda artış yüzde 2 oldu. Önceki ay yıllık artış yüzde 0,3 olarak kaydedilmişti.

Ülkede işsizlik oranı Mayıs'ta yüzde 5,8 oranına geriledi. İşgücüne katılım oranı ise Mayıs ayında yüzde 64,6 oldu.

Biden: ABD ekonomisi krizden çıkıyor

Verilerin yayınlanmasını takiben ABD Başkanı Joe Biden bir değerlendirmede bulundu.

Biden göreve geldiklerinden bu yana 2 milyon istihdam yarattıklarını belirtti. "İstihdam verisi ekonomide sağlanan ilerlemeyi gösteriyor" diyen Biden istihdamda gelişme sinyalleri olduğunu da söyledi. Biden, "ABD ekonomisi 100 yılın en kötü krizinden çıkıyor. Dünyada hiçbir ülkede istihdam bizim kadar hızlı artmıyor" diye konuştu.

Öncü göstergeler pozitif gelmişti

Veriler açısından öncü göstergeler olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam verisi ve işsizlik maaşı başvuruları ABD istihdam piyasasında toparlanmanın hız kazandığına işaret etmişti.

ADP verilerine göre Mayıs ayında ülkede özel sektör istihdamı 978 bin arttı. Böylelikle özel sektör istihdamında 10 ayın en hızlı artışı kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede özel sektör istihdamında Mayıs ayında 650 bin artış olması yönündeydi.

Ülkede salgın önlemlerinin gevşetilmesi ve artan sosyal mobilite dolayısıyla ekonomik aktivitede yaşanan artış şirketlerin istihdam davranışlarını da olumlu yönde etkiledi.

İşsizlik maaşı başvuruları pandemide ilk kez 400 binin altında

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları ekonomideki güçlenmeyle 29 Mayıs’ta sona eren haftada 20 bin düşüşle 385 bin olarak kaydedilmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 387 bindi. Devam eden başvurular ise 22 Mayıs’ta sona eren haftada 169 bin artışla 3,77 milyon oldu.

ABD’deki Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu’nun (NFIB) verilerine göre de ülkedeki küçük ölçekli işletmelerin yüzde 48’i Mayıs ayında yeni iş ilanları açtılar. Bu, aynı zamanda rekor bir seviyeye işaret etti.