Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,53 azalışla  26.807,77 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0.84 azalışla 2.966,60 puan, Nasdaq endeksi yüzde 1.46 düşüşle  7.993,63  puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de kötü gelen ekonomik veri ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Başkan Trump’ın azli için resmi girişiminde bulunduklarını açıklaması endekslerdeki düşüşte etkili oldu.

Ayrıca Trump’ın FAANG (Facebook,Apple, Amazon,Netflix,Gooogle) hisselerine yönelik, “sosyal medya platformlarının çok büyüdüğünü, aşırı güç kazandığını ve bunu yanlış kullandıklarını’ içeren ifadeleri Nasdaq Endeksi’ne sert satışları getirdi.  Trump’ın bu konuyla alaklı negatif sinyaller göndermesi yatırımcılar tarafından olumlu karşılanmadı.

Makroveri ajandasında, ABD'de Conference Board Tüketici Güveni Eylül'de 133’lük beklentiye karşılık 125.1'e geriledi. Bu, 3 ayın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. 

Endeksler üzerinde etkili olan bir diğer etken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Başkan Donald Trump'ın görevinden azledilmesi için resmi girişimde bulunduklarını açıklaması oldu.

Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı ve Demokrat Joe Biden'ın soruşturulmasını istediğini itiraf ettiğini belirten Pelosi, "Trump'ın eylemleri ulusal güvenliğimizi baltalıyor." dedi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, cuma günü, Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü.

Haberde, Trump'ın, Zelenskiy'e, Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna'daki iş anlaşmalarını araştırması için avukatı Rudy Giuliani ile çalışması gerektiğini söylediği iddia edilmişti.

Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratlar'ın kendisine yönelik azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yapmalarına ilişkin, "Ülkemiz için ne kötü." açıklamasını yaptı.

Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, kendisine yönelik azledilmesi sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimde bulundukları açıklamasının hemen ardından, resmi Twitter hesabından paylaşımlar yaptı.