Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD’de Conference Board, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksine ilişkin Haziran ayı verilerini açıkladı.

Buna göre, tüketici güven endeksi Haziran’da geçen aya kıyasla 7,2 puan artarak 109,7'ye yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen Tüketici Güveninin bu dönemde 104 değerini alması tahmin ediliyordu. Tüketici güven endeksi, Mayıs ayında 102,5 olarak kaydedilmişti.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi, Haziran’da 6,4 puan artışla 155,3'e çıktı.

Geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 7,8 puan artarak 79,3'e yükseldi.

Beklentiler endeksi, Şubat 2022'den bu yana Aralık 2022 hariç tüm aylarda 80 değerinin altında kaldı. Endeksin 80 değerinin altında gelmesi, gelecek bir yıl içinde resesyon beklendiğine işaret ediyor.

Enflasyon beklentilerinde gerileme

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board Başekonomisti Dana Peterson, tüketici güveninin iyileşen mevcut koşulları ve beklentileri yansıtacak şekilde haziranda Ocak 2022'den bu yana en yüksek seviyesini kaydettiğini belirtti.

Beklentilere ilişkin göstergelerin tüketicilerin gelecek 6 ila 12 ay içinde bir resesyon beklediğinin sinyalini vermeye devam ettiğini vurgulayan Peterson, ancak gelecek 6 aya ilişkin beklentilerin gelecekteki iş koşulları ve iş bulunabilirliği konusunda artan güveni yansıtarak önemli ölçüde iyileştiğini aktardı.