Advertisement
HABERLER ABONE OL

Plana göre, zorunlu olmayan personel gönüllü olarak ayrılabilecek, aile üyelerinin ise eve dönmeleri emredilecek. Karar kesinleşmediği için isimlerinin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, konuya ilişkin açıklamanın günler içinde gelebileceğini belirtti.

Biden yönetimi, Rusya'nın Ukrayna sınırları yakınında kuvvetlerini artırmaya devam etmesi nedeniyle olası bir işgal konusundaki uyarılarını artırıyor. Kaynaklardan biri, olası tahliye kararının ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceğinden emin olduğu anlamına gelmeyeceğini ve sadece ihtiyatlı hazırlıkları yansıttığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri konu hakkında yorum yapmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında güvenlik garantileri konusunda ABD'nin gelecek hafta yazılı cevap vereceğini belirtti.

Blinken ile görüşmenin "faydalı" ve "açık" olduğunu söyleyen Lavrov, "Blinken, bana görüşmeden memnun olduğunu ve görüşmenin güvenlik garantileri konusunda gelecek hafta yazılı cevap vermelerine yardımcı olacağını defalarca belirtti." ifadelerini kullandı ve ABD'den tekliflerine yanıt gelmesinin ardından Blinken ile tekrar görüşeceği bilgisini paylaştı.

Bu açıklamanın ardından ruble dolara karşı bir ara günlük bazda %0,79 yükseliş kaydetti.