Advertisement

Petrol, OPEC+ toplantısından üretimi sabit tutma kararının çıkmasıyla varil başına 65 doları gördü.

Sürpriz karar ile birlikte birçok büyük banka ham petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü güncellerken Suudi Arabistan gönüllü olarak uyguladığı 1 milyon varil üretim kesintisini devam ettireceğini söyledi.

Batı Teksas Petrolü, perşembe günü yüzde 4 yükselerek Nisan ayından sonraki en iyi kapanışını gerçekleştirirken Asya işlemlerinde de yüzde 1 civarında yükseliş kaydetti.

Selman, toplantısı sonrasındaki röportajda, temkinli hareket etmenin petrol piyasaları için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "İnsanlara ihtiyatlı ol, ihtiyatlı ol diye baskı uygulayamazsınız, bu şekilde ihtiyatlı olunması gerektiğini gösteremezsiniz. Bu nedenle Suudi Arabistan olarak nisan için de gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek kesinti uygulama kararı aldık." diye konuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da küresel ekonomideki temel eğilimleri dikkatle izlemeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Temkinli bir iyimserlikle, durumun yavaş yavaş iyileşmeye başladığını söyleyebiliriz. Bugün gördüğümüz canlanma belirtilerinin küresel ekonominin ve nihayetinde petrol talebinin toparlanması için temel oluşturacağını umuyoruz. Gelecekteki büyüme için temeli şimdiden atıyoruz ve 2021 yılı bu yolda çok önemli hale gelecek."

Nisan vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, gün içerisinde 65 doları gördükten sonra hafif gerileyerek TSİ 11:21'de 64,66 dolar civarında bulunuyor.

Mayıs vadeli Brent petrol, perşembe günü yüzde 4,2 yükseldikten sonra yüzde 1 daha yükseliş kaydederek varil başına 67,49 dolara yükseldi.