Advertisement

ABD hisse senetleri, Perşembe günü 1987'den beri en sert düşüşünü göstermesinin ardından haftanın son işlem gününe sıçrama ile başladı.

Hisselerdeki bu yükseliş, tüm dünyada politika yapıcıların hızla yayılan koronavirüsün ekonomik etkisini giderebilmek için harekete geçmesinden dolayı gerçekleşti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Perşembe günü yüzde 9.5 düşerek 1987'den beri en büyük ve tarihinin beşinci en büyük düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 5.6 sıçradı.

Hiç harekete geçilmediği ya da hareketlerin yetersiz kaldığı günlerin ardından, politika adımları Cuma günü, Kongre'nin harcama yasası konusunda anlaşmaya yakın olduğu haberleri ile birlikte oldukça hızlıydı. Avrupa Birliği (AB) harcama kısıtlarını askıya almaya hazırlanırken, İtalya ve İspanya'da regülatörler bazı hisselerde açığa satışları yasakladı. Çin Merkez Bankası ekonomiyi desteklemek için piyasaya 79 milyar dolar vereceğini açıkladı. Almanya ise koronavirüsün firmalar ve çalışanlar üzerindeki etkisini gidermek için sınırsız likidite verileceği taahhüdünde bulundu.

S&P 500'ün tarihine bakıldığında, 10 en kötü düşüşün her birinin ardından endeks ortalama yüzde 2.94 yükseldi. Cboe Volaitilite Endeksi (VIX), dördüncü en yüksek kapanışını gerçekleştirmesinin ardından düştü. Geçmişte VIX'teki bu gibi yükselişlerin ardından daima keskin ralliler geldi.