Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD’de Kongre liderleri ve Beyaz Saray, konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 30 Eylül’e kadar ABD hükümetine fon sağlamayı öngören bir anlaşma üzerinde mutabakat sağladılar.

Milletvekilleri şimdi anlaşmayı, hükümetin kısmi kapatılması için son tarih olan cuma gece yarısından önce geçirmek için zamanla yarışacak. İlk görev, anlaşmanın yazılı hale getirilmesi olacak ve bu işlem birkaç gün sürebilecek. Uzlaşma, pazartesi gecesi, haftalardır süren görüşmelerin son engeli olan İç Güvenlik Bakanlığı’na sağlanan finansman meselesinin çözülmesinin ardından geldi. Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi ABD Temsilciler Meclisi müzakerecileri, paketin açıklanmasının ertelendiği hafta sonu yaşanan gergin görüşmelerin ardından anlaşmayı imzaladılar.

Tasarı metninin tamamlanması beklenirken, hafta sonu hükümetin kısa bir süreliğine kapanması mümkün. Temsilciler Meclisi kurallarına göre, yasa tasarılarının oylamadan 72 saat önce yayınlanması gerekiyor ve Senato, hafta sonundan önce herhangi bir yasa tasarısını oylamak için 100 senatörün tamamının mutabakatını istiyor.

Ancak Temsilciler Meclisi kurallarından feragat edilebilir ve senatörler, maddelerde değişiklik hakkı verilmesi halinde, oylamaya gitmeyi kabul edebilirler. Anlaşma, Savunma, İç Güvenlik, Devlet, Hazine, Çalışma, Sağlık ve İnsani Hizmetler ve Eğitim bakanlıklarına yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık finansmanı içeriyor.