Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Sherrod Brown, Archegos ile bağlantılı üç büyük bankaya mektup gönderdi.

CNBC’nin haberine göre, Goldman Sachs, Nomura ve Credit Suisse’e gönderilen mektupta, bankaların Archegos ile olan ilişkilerinin detayları soruluyor.

Mektup, ABD Kongresi’nin olaya karşı ilk tepkisi olarak görülürken, olası bir soruşturmanın da olabileceğine işaret ediyor. Brown geçen hafta düzenleyici kurumlara “Archegos’u daha yakından inceleme” çağrısında bulunmuştu.

Komite’nin dünyanın en büyük bankaları üzerinde yetkisi bulunurken, ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC ile de bağlantısı bulunuyor. SEC, geçtiğimiz günlerde Bill Hwang ve gerçekleştirdiği işlemlere karşı bir ön soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Daha önce ne olmuştu?

Nomura, Credit Suisse ve Goldman Sachs gibi bankalar fona aracılık yaparken, ortaya çıkan zayiat sonrasında ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC, Bill Hwang ve kaldıraçlı işlemleri hakkında bir ön soruşturma başlatmıştı.

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasından sonra yönetici kademesindeki birkaç isimle yollarını ayırırken 4,7 milyar dolarlık zarar yazdığını açıkladı.

Nomura ise yayımladığı açıklamada, ABD’li müşterisinden talep edilen miktarın 2 milyar dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

SEC’in büyük piyasa hareketleri sonrasında soruşturma başlatması rutin bir süreç olarak görülürken soruşturmanın herhangi bir hata veya suç bulamama ihtimali de var.

Geçen haftalarda belirli pozisyonlarda yaşanan kayıplar yüzünden daha fazla karşılık yatırması talep edilen Bill Hwang, en sonunda ödeyemeyeceği teminat tamamlama çağrılarıyla karşı karşıya kalmıştı. Böylece Goldman Sachs blok satışlar ile Hwang’ın pozisyonlarını kapattı ve ViacomCBS, Baidu ve Tencent Music gibi şirketlerin hisselerinde sert düşüş yaşandı.

Hwang, daha önce 2021 yılında SEC tarafından açılan soruşturma sonucunda 60 milyon dolar ceza ödemişti. Şirket Çinli bankalar ile ilgili yasa dışı tüyolar üzerinden işlem gerçekleştirdiği için SEC ve ABD’li savcılar tarafından suçlu bulunmuştu.