Advertisement

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), Covid-19 salgınından dolayı ekonomik açıdan zor duruma düşen ve mağdur olan çiftçilere 2,3 milyar dolarlık ek destek ödemesi yapacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, destekten en çok hayvancılık sektörünün yararlanacağı bildirildi.

USDA'dan yapılan açıklamaya göre, 2,3 milyar dolarlık ek desteğin yüzde 87'si; zincir gıda şirketleriyle yapılan sözleşmeler kapsamında, domuz ve kanatlı hayvan yetiştiren çiftçilere ayrılacak.

Böylece ete yönelik kesim ve restoran talebindeki aksamalardan mağdur olan üreticilere daha fazla kaynak aktarılmış olacak.

USDA'ya göre, sözleşmeli çiftçiler pandemi sürecinde zora girdi. Mezbahalar ve işleme tesisleri 2020 yılı baharında geçici olarak kapatıldıktan sonra bazı şirketler üretimi kesti ya da önemli ölçüde azalttı. USDA, söz konusu çiftçilerin ellerindeki hayvan varlığının azaldığını ve hayvan teslimatlarında gecikmelerle karşılaşıldığı için üretimin sürdürülebilmesi adına böyle bir destekleme kararı alındığını açıkladı.

USDA, "İlkbaharın sonlarında ve yazın başlarında işleme tesislerindeki yavaşlama ve kapanmaların etkileri, kümes hayvanları ve domuz endüstrisinde hala hissediliyor" açıklamasında bulundu.

İrfan Donat - Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com