Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin WeChat ve TikTok üzerinden yapılan işlemlerin bir kısmını Pazar gününden itibaren yasaklayacağını belirtti.

Ross Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin WeChat ve çatı şirketi Tencent ile bağlantılı ABD'den ABD'ye işlemleri yasaklayacağını, ancak bunun Çin'deki faaliyeti etkilemeyeceğini söyledi. WebChat veya TikTok'un ABD'deki "uygulama mağazaları" yoluyla dağıtım, bakım ve güncellemeler dahil işlemler 20 Eylül'den itibaren yasaklandı.

Ticaret Bakanlığı Cuma günü yayınladığı bir duyuruda, “Başkan Donald Trump ByteDance’e ait TikTok’un oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidinin 12 Kasım'a kadar çözülmesi koşulunu getirdi, eğer tehditler ortadan kalkarsa yasaklar kaldırılabilir” dedi.

Ağustos ayında Başkan Trump ABD yerleşiklerinin ve şirketlerinin Tencent’in WeChat’i ve Bytedance’in TikTok’u ile iş yapmalarını yasaklamıştı. Bytedance, başkanın güvenlik endişelerinin giderilmesi amacıyla, TikTok hisselerinin satışı için Oracle Corp ile bir süredir pazarlık halindeydi.