Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ukrayna krizinde diplomasi çabaları devam ediyor. ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının belirlenen görüşmesi öncesinde iki tarafın savunma bakanları görüştü.

Rusya'dan yapılan açıklamaya göre ABD Savunma Bakanı Austin ile Rusya Savunma Bakanı Şoygu telefonda uluslararası güvenlik krizini ele aldı.

Bakanlar daha önce 12 Şubat’ta bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmede ikili ilişkiler ve güvenlik konuları ele alınmıştı.

Bugün Polonya’yı ziyaret eden ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile görüşen Austin toplantı sonrası, Putin istemese de NATO’nun Avrupa’nın doğusundaki varlığının güçleneceğini açıklamıştı.

Yükselen tansiyonun ardından Rusya'dan tatbikat açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada 19 Şubat’ta Vladimir Putin’in yönetiminde balistik füzelerin de deneneceği "stratejik caydırıcılık" tatbikatı yapılacağını duyurdu. Tatbikat için “Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz filoları tatbikatlara katılacak. Tatbikat kapsamında balistik ve güdümlü füzeler denenecek. Tatbikat, daha önceden planlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Kremlin’de bir toplantı gerçekleştiren Putin ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada yarın Lukaşenko ile Belarus topraklarında yapılacak tatbikata katılacaklarını söyledi. Tatbikatların savunmaya yönelik olduğunu ve kimseyi tehdit etmediğini vurgulayan Putin, Rusya’nın ABD tarafından sunulan güvenlik teklifleriyle ilgili müzakerelere karşı olmadığını belirtti.

"Rusların geri çekildiğine dair işaret görmüyoruz"

Son günlerde Rusya’nın bazı askeri birliklerini çekeceğini açıklamasına rağmen ABD ve müttefik ülkeler bu yönde herhangi bir işaret görmediklerini tersine Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği görüşünü pekiştiren hareketlilik gözlemlediklerini açıklamışlardı.

Yükselen tansiyonu düşürmeye yönelik çabalarını yoğunlaştıran ABD’li yetkililer Rus mevkidaşlarıyla görüşme taleplerini de sıkılaştırdı. Bu kapsamda gün içinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada Bakan Blinken’ın görüşme talebine Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’dan olumlu yanıt geldiğini ve ikilinin gelecek hafta içinde Avrupa’da bir araya geleceklerini açıklamıştı.