Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, İsviçreli biyoteknoloji firması OM Pharma'nın %28.5 hissesini yaklaşık 4.2 milyar TL'ye satın aldıklarını söyledi.

Barut, 500 milyon İsviçre frankı değerindeki Om Pharma'nın ürünlerini 1980'den beri Türkiye'de üretip pazarladıklarını kaydederek, bu şirket ile 23 Ocak'tan itibaren görüşmelere başladıklarını belirtti.

Yüzde 28.5 ile bu şirketin stratej ortağı olduklarını kaydeden Barut, geleceğe yatırım yaptıklarını ve şirkete 250 milyon İsviçre frankı harcanacağını sözlerine ekledi.

Barut, "DNA'mızda yatırım var. Üç kuşaktır devamlı yatırım yapıyoruz. Şimdi yeni bir fabrika yapıyoruz" dedi.

Dünya ilaç sektörünün biyolojik ilaçlara yöneldiğini söyleyen Barut, bu nedenle OM Pharma'ya ortak olduklarını ve bu firma ile olmadıkları pazarlara gireceklerini belirtti.

Barut, "Şirketin değeri 5 sene sonra 1 milyar İsviçre frangına çıkacak" dedi.

Bu ortaklıkla iyi bir sinerji yakaladıklarını söyleyen Barut, bu ortaklığın finansmanının bir kısmının özkaynaklardan, bir kısmının ise kredi ile karşılanacağını belirtti.

Barut, "OM Pharma maliyeti ucuz olduğu için yurt dışından kredi alacak ve o kredi ile finansmanı sağlayacağız" şeklinde konuştu.